Ako predĺžiť nočný spánok 3,5 ročného syna?

Zodpovedané
10. jan 2020

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn je slabý spáč od bábätka. Jeho denná a nočná potreba spánku bola vždy nižšia ako je bežné. Pred rokom sa nám narodil druhý syn. Odvtedy je pre mňa nemožné ho dať staršieho na obed spať.

Všeličo sme skúšali a zaspí len v aute po viac ako hodinovej ceste. A to nie vždy. Prijali sme to, pomerne dobre sa na to adaptoval. Ale závisí ako náročný má deň. Problém ale najväčší je, že vstáva 4.45 - 5.45.

Dokáže teda ťahať od takto skorého rána až do 19.00, kedy ho dávame spať. Skúšali sme ho dať späť skôr a vstal ešte skôr. Skúšali sme ho dať aj neskôr a výsledok vždy ten istý.

Do škôlky začne teraz chodiť v januári.

Je ešte nejaká možnosť ako mu nočný spánok predĺžiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

začala by som tým, že každé jedno dieťa (človek) je jedinečné, a preto porovnávanie s inými neprináša žiaden úžitok.

Opustenie obedného spánku, ako opisujete, bolo jeho osobitou odpoveďou na príchod súrodenca, ktorý je zásadnou zmenou v jeho živote.

Zdá sa, že tento čas využíva na potvrdenie vzťahu s vami. Nechcel odchádzať spať, lebo spánok je ďalšia separácia od vás, primárnej väzby. To vie byť dostatočne silný vnútorný motív na udržanie bdelosti.

Množstvo spánku, ktoré uvádzate, napriek skorému vstávaniu, nie je až tak veľmi odchýlené od orientačného času 11 hodín, ktoré dieťa v jeho veku potrebuje.

Práve tým, že chodí spať už o 19:00 hod. plne pokrýva čas kvalitného spania, ktorým sa regeneruje. Pravdepodobne preto ani nie ste schopná spánok predĺžiť. Donútiť niekoho zaspať sa nedá. Jednoducho sa javí, že mu nič nechýba.

Svoju potrebnú „dávku“ spánku má naplnenú.

Prajem pekný deň.