Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako reagovať, keď ma 14 mesačná dcérka hryzie?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 14 mesačnej dcéry, ktorá ma hryzie. Trvá to už niekoľko mesiacov. Využíva celú silu, je to dosť bolestivé. Hryzie ma, keď je nervózna a aj keď je veselá.

Snažím sa jej najskôr povedať, že to nesmie, že to mamu bolí. Ale častokrát ma ihneď potom uhryzne znova a ešte silnejšie. Niekedy, keď ma takto pohryzie aj 3-4x za sebou vybuchnem. Zakričím na ňu, za čo nie som hrdá. Vtedy sa väčšinou rozplače, potom si ju pritúlim a už ma nehryzie.

Dať jej po zadku sme neskúšali, nechceme používať telesné tresty. Už mi je však nepríjemné chodiť všade s modrinami.

Ako máme reagovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťa nikdy nerobí nič bezdôvodne, koná zo svojej potreby. Vo Vašom prípade pretlak emócií uvoľňuje hryzením.

Z Vašej strany Je dôležité dávať najavo, čo prežívate a okamžite ju zataviť. V jej veku však nemôžete očakávať porozumenie. Nevníma, že okolie sa cíti inak než ona. Reaguje až na silný podnet , a to preto, lebo stráca s Vami spojenie, teda jej bezpečie a istotu.

Preto, keď uhryzne treba vyjadriť jasné nie. Zoberte ju, položte od seba a ukážte napríklad rukou STOP. Povedzte, že to bolí a že teraz budete ďalej od nej. Potom ju zaujmite inou činnosťou.

Prípadne majte pripravené nejaké možnosti na hryzenie ( hryzátko, detskú masážnu kefku, teda veci, do ktorých si môže bezpečne hryznúť).

Hryzenie je potrebné zastaviť, no nie agresiou smerom k dcérke. Tresty, uhryznutie a iné násilné formy sú neúčinné.

Ak už vaša dcérka niekoho uhryzne, hneď ju zoberte, postavte bokom a postarajte sa o poškodeného. Hryzenie môže nejaký čas trvať. Má šancu skončiť najneskôr vtedy, keď začne používať slová na vyjadrenie svojich želaní alebo obáv.

Stojí to však na vás rodičoch , aby ste jej vysvetlili, že namiesto použitia sily je lepšie povedať, čo sa jej nepáči.

Pekný deň želám.