Ako reagovať, keď sa 1,5 ročný syn búcha o zem?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zvládnutia obdobia vzdoru. 1,5 ročný syn má také stavy, že keď mu niečo zakážeme, tak si búcha hlavu o stenu, dvere, dlažbu. Proste všade, čo je po ruke.

Ja sa mu snažím aj pekné s kľudom vysvetliť, že to sa nerobí, ale nejako to nezaberá. Bývame so svokrovcami a svokor mu dovolí všetko, len aby neplakal. Už stokrát som mu vysvetlila, že to nie je dobré.

Teraz sa ma najprv spýta, že či môže dať voľačo, alebo dovolí malému niečo.

Ako sa mám zachovať, keď sa buchne o zem a nerváči?

Ďakujem

Dobrý deň,

keď je synček v emočnej nerovnováhe, potrebuje pokojného a láskavého dospelého, ktorý ho upokojí a pomôže mu cítiť sa bezpečne. Preto je dôležité, aby ste ho v ťažkej situácii neopúšťali a asistovali. To znamená postupne sa naučí samoregulácii, keď sa jeho rodič ovláda a pomáha mu cítiť sa bezpečne, pochopené a prijaté so všetkými pocitmi.

Môže tomu napomôcť aj vytvorenie špeciálneho miesta, ktoré si pomenujete napríklad: „Hniezdočko radosti“.

Takže keď je vaše dieťa v intenzívnej emócii, zoberte ho do „Hniezdočka radosti“ a pomôžte mu nech v bezpečí uvoľní napätie, ktoré ho práve ovláda. Bude sa cítiť bezpečne, pokojne a pochopené. Akonáhle si dieťa zvykne na upokojenie na tomto útulnom mieste, začne ho používať a prestane s búchaním hlavičky.

Rozhodnite sa, kde si toto miesto vytvoríte. Potom ho spolu s dieťaťom zariaďte tak, aby bolo upokojujúce. Základ tvorí tulivak alebo mäkučký koberec, vankúše. Potom aj ďalšie veci, ktoré pôsobia upokojivo: Fotka vašej rodiny, plyšové zvieratká, knihy o emóciách, pohár s trblietkami, bublifuk (fúkanie spôsobuje hlbšie a pomalšie dýchanie), zmyslové tabuľky (rôzne typy povrchov, šuchotavé materiály).

Nech sa vám darí.