Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako reagovať na cmúľanie palca a kričanie trojročného syna?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom svojho syna, ktorý bude mať v apríli 3 roky. Od bábätka si cmúľal palček a zostalo mu to doteraz. Intenzita je veľmi veľká.

Je schopný pokiaľ má perinu, válať sa v posteli a cmúľať si palec skoro celý deň. Niekedy ho to upokojuje, ale niekedy mám pocit, že to v ňom práve stupňuje nervozitu a je oveľa nekľudnejší.

Do jedného roka bol veľmi šikovný, dokonca opakoval a používal slová. Zhruba v 18. mesiacoch sa to celé zastavilo a odvtedy len kričí a kričí. Ak niečo veľmi chce, tak nás ťahá za ruku s krikom, ale okrem mama nič nepovie. Neopakuje ani áno a ani nie. Na otázky nereaguje.

Vyskúšali sme aj škôlku, ale aj tam len kričí pokiaľ niekto od neho niečo chce. Pokiaľ mu dá každý pokoj, tak sa zahrá pekne s hračkami.

Ako na neho?

Ako sa mu správne venovať?

Je to nejaká porucha, diagnóza, či prejav niečoho?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie je v mojich silách na základe stručnej informácie odpovedať na tak komplexné otázky.
Vyjadrím sa teda k tomu, že cmúľanie prsta je jeden zo spôsobov upokojovania sa a každé dieťa si úplne prirodzene nejaký nájde.

Vaše konštatovanie zmeny správania sú dátované k 18 mesiacom by sa dalo spájať s vývinovým obdobím, kedy dochádza k osamostatňovaniu a objavovaniu vôle. Ide o neurologický proces a je sprevádzaný okrem iného aj zvýšeným napätím, nepokojom. Jeho uvoľňovanie by mohlo zodpovedať kriku, ktorý synček pri akomkoľvek „tlaku“ pociťuje. Je to prirodzený mechanizmus, ktorý uvoľňuje vzniknutú frustráciu a je potrebný.

Preto keď kričí vyjadrujte pochopenie a porozumenie. To znamená buďte empatickí, popisujte čo sa deje a pomenujte emóciu. Veľa o emóciách rozprávajte, vyjadrujte ich aj za seba a o sebe. Prejavujte mu dôveru, povzbudzenie a veľa lásky a pozornosti.

Informácie k empatickej komunikácii nájdete aj v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo, láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom.

Viac o nej tu
https://martina.vagacova.sk/?page_id=1086

Odporučila by som vám, aby ste sa poradila s vašou praktickou lekárkou či treba situáciu riešiť. Ona by vás prípadne nasmerovala.

Prajem všetko dobré.