Ako reagovať na správanie a reakcie 2,5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
17. apr 2021

Dobrý deň,

oja dcérka má skoro 2,5 roka a vie všetko pekne zopakovať, ale stále preferuje svoju hatlaninku. Aj v tomto by som poprosila poradiť, čo mám ja robiť, aby dcérka krajšie hovorila. Dcérka sa rada sama hráva, ale je od malička veľmi uplakaná a jej plač je ozaj hlasný.

Keď niečo nie je podľa nej, tak vie plakať aj hodinu vkuse. Snažím sa vždy odpútať pozornosť, alebo jej spievať, no nepomáha to. S inými deťmi vychádza len s vybranými. Odplienkovanie je nereálne zatiaľ, lebo plače pri pohľade na záchod.

Vie počítať do 10 a aj pekne pozná ovocie, zeleninu, spieva dosť pesničiek.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za opis správania Vašej dcérky, ktorý však pochopiteľne neposkytuje informáciu o tom, čo podmieňuje jej konanie. Nato je potrebný osobný rozhovor.

Čo sa týka jej reči, keďže zvláda jasnú reč v básničkách, speve. Zjavne sa reč vyvíja. Deti sa učia jazyku od dospelých, takže ak jej pravidelne čítate, rozprávate sa o príbehoch, ktoré ju zaujímajú a zreteľne s ňou hovoríte, to je presne to, čo ju posúva ďalej.

Zdá sa, že vaša dcérka vníma život okolo seba s veľkou citlivosťou, vníma veľa. Množstvo podnetov, ktoré registruje ju rozrušuje, a preto nespracovanú frustráciu uvoľňuje, aby získala pokoj. Ide o prirodzený mechanizmus, ktorý podporuje jej zdravie. Emócie treba prijať a vypočuť. Nesnažte sa ich zastavovať, musia von. Vezmite ju na nerušené miesto, alebo jej ho vytvorte tak, že jej prinesiete jej obľúbené veci (plyšové hračky, vankúše, knižky), nech sa uvoľní ako potrebuje.

Odplienkovanie si vyžaduje jej zrelosť, a tak to akceptujte a rozhodne na ňu netlačte. Môžete sa z času na čas opýtať, či nechce vyskúšať nočník alebo záchod.

O odplienkovaní nájdete viac tu

Prajem pekný deň!