Ako riešiť amokové stavy u 2,5 ročného syna?

Zodpovedané
6. sep 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročného a dvojmesačného syna. Problém je, že keď starší syn niečo nedostane, alebo je unavený, tak dostane amokový plač. Sprevádza ho hádzanie vecí, búchanie, kopanie, bitie. Udiera si hlavu o podlahu, kričí a trasie ho. Dvakrát sa aj dovracal.

Je problém ukľudniť a dá sa to len na rukách. Vec musíme rýchlo schovať. Takéto stavy mal aj pred narodením súrodenca. Od pôrodu sa to však stupňuje. Skúšali sme ho poslať do kúta, zvýšili sme hlas, vyhrozili sa mu varechou. Ako prvé sme skúsili dohováranie. Ale nič nepomáha.

Ako máme uvedený problém riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý večer,

obdobie, ktorým si Váš syn prechádza je emočne veľmi náročné a správanie, ktoré ste popísali presne tomu zodpovedá.

Ide o vývojové obdobie vzdoru, kedy sa dieťaťu rozvíja rozum. Zlosť sa dostaví ako následok frustrácie, keď dieťa niečo chce, ale nesmie to (nedostane to) alebo chce, ale samé to nezvláda (únava). Preto záchvaty zlosti patria k jeho veku. To, čo Vám môže pomôcť je nebrať si ich osobne. Vaše dieťa sa totiž učí pretrpieť sklamanie a neúspechy. Tým si buduje pevné základy rozvíjajúcej sa odolnosť voči nepriaznivým situáciám a okolnostiam života.

To, čo synčekovi najviac pomôže je uznanie jeho prežívania. Tým, že ho beriete na ruky a neodmietate ho, dávate mu najavo, že má právo sa takto cítiť. Bude Vám veriť, a preto sa nakoniec ukľudní. Vyžaduje si to ale istý čas. Rovnako dôležité je nenechať sa vtiahnuť intenzítou emócie dieťaťa. Preto si opakujte, že nejde proti Vám, nevie si pomôcť a potrebuje Vás.

Keď už je pokoj treba dieťaťu povedať: Bolo to ťažké, ale skončilo to. Mám ťa rada aj s týmto. My to spolu vždy zvládneme. To bude pre syna veľkým uistením.

Metódy, kedy ste používali vyhrážky, vylúčenie či zvýšený hlas sa Vám ukázali ako neúčinné. Dieťa totiž potrebuje mať istotu, že ho podporíte práve vtedy, keď sa mu nedarí, keď nevie ako problém riešiť.