Ako riešiť plač a krik po zobudení jedného dieťaťa z dvojičiek?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom plaču a kriku jedného dieťaťa z dvojičiek. Máme chlapčeka a dievčatko, v tomto prípade ide o dcérku. Plač nastáva ráno po zobudení skoro každý deň.

Rituál máme krásne vytvorený, aj keď to bolo ťažké. Spia celú noc, dcérka sa občas prebudí. Samozrejme s krikom - maminka poď sem. Idem a pohladkám ju. Dvojičky spávajú sami v postieľkach v ich izbičke. Majú spoločný aj doobedný spánok.

Už rozprávajú slová a aj vety. Naozaj sa im venujem plnohodnotne, ale pre krik a plač, ktorý mávajú denno denne som to už nevládala. Manžel s nami zostal na materskej. U syna sa to zlepšilo.

Dcérka je takáto skoro každý deň po zobudení. Skúšala som rozprávku, jedlo, sedenie pri nej, hladkanie, prechádzku.

Z toho plaču kriku som už zúfalá, trvá to dlho. Po narodení bol syn uplakaný. Chcem mať usmiate deti a nie nonstop krik a plač. Snažím sa, aby sa dokázali hrať aj sami. Majú viac hračiek, časom im ich vymením.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neexistuje dobrý alebo zlý spôsob cítenia sa alebo vyjadrenia smútku, obáv a iných vyrušujúcich emócií. Vo chvíľach frustrácie sa deti obracajú na svoje jediné bezpečie a tým ste vy rodičia. Napriek tomu, že rozprávajú ich slovné vyjadrenie nedokáže odkomunikovať potrebu a podporu, ktorú potrebujú.

Preto jediné, čo ostáva je plač, ktorým vás oslovujú, ale súčasne aj uvoľňujú napätie, ktoré sa v nich nachádza. Pochopiteľne to vzbudzuje aj u vás pocity, ktorých sa chcete zbaviť. Aby ste sa všetci dostali do potrebnej rovnováhy, v prvom rade pomôže ak zmeníte pohľad na situáciu. Vnímanie emócií ako užitočného signálu, ktorý si netreba brať osobne je jeden z prvých krokov. Potom pátrajte po príčine.

Ak ide o nešpecifický podnet k plaču ako je napr. pretrvávajúci plač po zobudení, pomáhajte k uvoľneniu, tak ako to zjavne robíte (hladkanie, buďte pri nej) a súčasne si pre seba opakujte slová, vety, ktoré vás ukľudnia (skončí to ako vždy, rozrušenie ide von a slzy tomu pomáhajú).

Čím menej vnútri so sebou bojujete tým väčšie prijatie a spojenie vaše dieťa cíti. A to mu pomáha k skoršiemu upokojeniu. Môže ísť aj o vyzrievanie nervovej sústavy a teda s postupným dozrievaním sa bude meniť aj budenie a prejavy s tým spojené. Samozrejme, k lepšiemu.

Ak plače, kvôli nejakému jasnému podnetu (zľakne sa niečoho, buchne sa, niečo mu nedovolíme, pociťuje nepohodlie), treba mu ho uznať, pomôcť utíšiť a ponúknuť iné možnosti.

Z popisu cítim vaše pochopenie a lásku k deťom avšak aj únavu, o ktorú je dôležité sa postarať. Podporujte sa jednoduchými maličkosťami počas dňa, ale aj večer keď zaspia venujte sa uvoľňujúcim aktivitám, aby ste mali z čoho dávať.

Držím palce a prajem všetko dobré.