Ako riešiť problém našej dcéry?

Zodpovedané
8. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. S dcérou to bolo vždy komplikované. Je staršia od syna takmer o 2,5 roka. Príšerne na neho žiarli - bije ho, nadáva mu, berie mu veci. Najnovšie je zla na všetkých v okolí, príbuzných aj kamarátov.

Tvrdí, že ju nikto nemá rád, odvráva, uráža. Švagrovej nastávajúcej, ktorá sa o nich celé leto starala, k sme boli v práci, povedala, že ju nechce za tetu, že je najhoršie na svete, ak si ju vezme. Povie mi, že sa zabije, že ju neľúbi, že mi to bude jedno.

Čo máme robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za popis situácie, ktorú by ste rada riešila. Avšak môžem len načrtnúť, nie presne povedať, čo stojí za správaním vašej dcérky. Keďže je prvorodená bezpochyby príchod súrodenca je pre ňu zneistením, ktorého intenzita je až traumatizujúca a neustále pretrváva.

Ak s dcérkou empatizujete, máte možnosť pochopiť, že pocity, ktoré prežíva podkurujú jej intenzívnemu a nevhodnému správaniu. Podľa správania, ktoré ste popísali môže ísť o celú škálu pocitov, ktoré dcérka prežíva: odmietnutie, bezvýznamnosť, zmätenie, neistota. Z toho vyplývajúce správanie je silným volaním o podporu a porozumenie. Preto by som poradila, aby ste všetko úsilie vložili do energie na obnovenie vzťahu s dcérkou. Je potrebné investovať, spôsobom, ktorý ona vníma ako podporný.

Môže ísť o niečo ako objatia, sústredený čas hry, zábavy podľa jej preferencií, nečakane sa pri nej pristaviť a venovať pár minút pozornosti,...). Potrebujete obnoviť jej sebaistotu, teda ukázať, že ju milujete takú aká je so všetkým aj s týmito problémami, ktoré spolu zvládnete.
Skúste zaradiť aj pravidelný spoločný čas zábavy celej rodiny podľa želania detí a to každý deň aj keď by išlo len o 5 minút. Podporíte tým pocit spolupatričnosti, ktorý posilňuje spoluprácu v rámci rodiny.

Pokúste sa dať súrodencom nejakú spoločnú aktivitu, ktorá by mohla byť užitočná a aj by sa pri nej zabavili. Napríklad vyčistenie auta, príprava jednoduchej večere, osviežujúcej malinovky pre všetkých.

14.9.2020 od 18:00 hod. ponúkam online prednášku na tému Súrodenecké vzťahy. Ak máte záujem môžete sa tu dozvedieť viac o tom:
Ako sa postaviť k hádkam a bitkám našich ratolestí? Ako a kedy zasahovať do ich vnútorných záležitostí? Súrodenecká rivalita: kam vedie porovnávanie a nálepkovanie...?
Trvanie: 60-90 minút podľa dlžky diskusie
Cena: 10€/osoba
Prihlásenie: info@efektivne-rodicovstvo.sk, po prihlásení a úhrade poplatku bude poslaný mail s linkom na pripojenie. Prihlásenie je možné najneskôr 24 hod. pred začatím prednášky.

Prajem všetko dobré.