Ako riešiť problémové zaspávanie 3,5 ročného syna?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

mám 3,5 ročného syna, s ktorým máme neskutočný problém pri zaspávani. Trvá aj hodinu a pol kým sa uloží. Akonáhle poviem, že sa ide spať, tak z kľudného a pokojného dieťaťa pri večeri sa stane behajúce, skákajúce, kričiace ako zmyslov zbavené dieťa.

Som zúfalá, lebo už som naozaj vyskúšala asi všetko. Pred spaním, po kúpeli si dáme ešte večeru a potom nepozeráme telku, čítame si iba knihy rozprávam sa s nimi (sú dvaja bratia, druhy má dva roky) aký sme mali deň už na posteli. Porozprávam im rozprávku krátku, vystískam ich. Poviem dobrú noc. Zatvorím dvere a o 5 minút je starší von z postele a behá po chodbe a ja ho zase musím ukladať do postele. To sa opakuje asi pol hodiny a nakoniec to aj tak skončí výpraskom a plačom.

Toho mladšieho položím a kým dopoviem rozprávku, tak už spí.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

deti v batoľacom veku potrebujú spať minimálne 9 hodín až 12 hodín. Ranné vtáča bude skoro vstávať, aj keď ho uložíte v neskoršiu hodinu, nočná sova nezaspí skôr, kým na to nebude telo pripravené. Zistite, koľko spánku váš syn potrebuje a prispôsobte tomu jeho ukladanie.

Znížte stres pred spaním. Hormónom, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zaspávaní, je kortizol( "stresový hormón"). Keď sú hladiny kortizolu vysoké, telo vášho dieťaťa nie je schopné vypnúť a ísť spať. Aspoň hodinu pred spaním vykonávajte len pokojné aktivity, ktoré navodia tú správnu atmosféru na spánok.

Nesústreďte sa na zaspatie. Namiesto zvyšovania úzkosti syna tým, že trváte na tom, že je čas na spánok, skúste navodiť relaxačnú atmosféru a pokúste sa upokojiť jeho telo aj mozog. Dajte mu ešte príjemnú masáž na chrbte, prípadne ho vyškrabkajte ak to má rád. Povedzte mu, že si môže pri malom svetielku ešte pozerať knižku alebo sa hrať s plyšákmi. Ak vyjde na chodbu, povedzte, že nemusí spať, ale potrebuje byť v posteli, aby keď sa telo unaví, mohlo zaspať. Ak aj potom vybehne, nevšímajte si ho a po chvíli ho bez slov opäť odprevaďte do postele. Nediskutujte s ním.

Pokiaľ sa s ním nezaoberáte nemá jeho vybiehanie žiaden význam a po pár dňoch s tým prestane. Ak nie znamená to, že skutočne nie je unavení a skúste ho nechať trocha dlhšie hore, prípadne ešte spolu majte intenzívny čas s rozprávkou a potom ho odprevaďte do postele. Už sa mu nevenujte aj keď vybehne, len ho zasa odprevaďte bez slov do postele. Takto by si mal nájsť správny čas na zaspanie.

Držím palce!