Ako riešiť problémy so spánkom u 2,5 ročného syna?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročného syna, ktorý má problém s poobedným spánkom. Ráno vstáva medzi 6:30-7:30. Dá si raňajky, poumýva sa, zahráme sa, alebo ideme do centra za deťmi. O 11:30 mu dám obed. Niekedy papá len polievku a niekedy spapá hneď aj druhé. Vyciká sa, umyje a ide spať. Teda ide sa snažiť spať. O 12:30 ho dám spať a po 1,5 hodine je stále hore a vôbec nemá záujem o spánok. Večer ide spať okolo 20. hodiny bez problémov.

Stane sa nám, že 2-3 krát do mesiaca zaspí poobede, ale potom večer zaspí až okolo, 21:30. To sa mi zdá dosť neskoro.

Niektoré mamičky mi povedali, že sa to upraví v škôlke, aby som ho nechala len ležať, že nech si odpočinie trošku.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu synček veľmi prirodzene napĺňa všetky svoje potreby, teda aj spánkové.

Obdobie, v ktorom sa nachádza je pre deti prelomové. Prechádzajú intenzívnou fázou vývoja v oblasti sebauvedomovania, slobody a nezávislosti. Skúmajú priestor a svoje hranice.

V prípade vášho synčeka už ide aj o predlžovanie súvislej bdelej fázy, teda opúšťanie obedného spánku. Preto mu namiesto toho ponúknite pokojnejšie aktivity ako čítanie, kreslenie, hra s plastelínou, stavanie.

O obednom spánku sa rozhodujte aktuálne, podľa toho ako vyzerá v unavený. Ak máte pocit, že by aj zaspal dajte ho do postieľky. Ak nezaspí povedzme do 20 minút, nemá význam ho tam držať.

Príjemný predvianočný čas prajem.