Ako sa uvoľniť pri výchove detí?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

mam jedno dieťa, druhé na ceste a veľa som počula, že sa neviem pri výchove uvoľniť. V praxi to asi znamená, že všetko musí ísť podľa režimu, keď to tak nie je tak som podráždená asi viac ako samotné dieťa.

Rada mam veci naplánované a keď napr. o šiestej má dieťa jest a ešte sme dajme tomu v obchode a tam zje všelijaké hlúposti, tak mi to vadí. Neviem sa uvoľniť a pochopiť, že nie každý deň to musí byť ako hodinky.

Ako brať veci viac s ľahkosťou?

Ďakujem

Dobrý deň,

položila ste otázku, ktorá je komplexná a dôležitá .Odpoveď na ňu presahuje rámec tohto priestoru. Preto aspoň naznačím smery, ktorými by ste sa mohla uberať.
Začnime v prvom rade tým, že si skúsite dať odpoveď na to, čím je plánovanie respektíve režim vo všetkom pre vás užitočný. V živote celkovo, nielen v rodičovstve. Čo získavate takýmto prístupom k životu a koľko obetí a strát vás to stojí ? Takáto úvaha vám môže priniesť zistenia, ktoré dokážu načrtnúť odpovede na vašu otázku.

Čo neprijateľné sa deje, keď stratíte kontrolu nad svojim dieťaťom? Je to naozaj neprijateľné alebo len vy s tým nesúhlasíte. Čo ak cesta, ktorú si dieťa volí, je vám cudzia? Znamená to, že je nesprávna?

Chcete mať nad dieťaťom kontrolu? Je to vôbec možné? Ak sa o to snažíme zväčša sa s dieťaťom dostaneme do boja pokiaľ mu náš návrh nesedí. V skutočnosti jedine dieťa dokáže fyzicky ovládať svoje telo. Jedine ono má zakódované v sebe, čo je pre neho dobré, teda rozvojovo užitočné, a preto je nezmysel si myslieť, že ho dokážeme riadiť pokiaľ s tým nesúhlasí.

Ako rodičia by sme mali umožniť deťom vyrastať v prostredí, kde sa môžu slobodne rozvíjať a robiť chyby, naučiť sa to, čo budú pre život potrebovať tak, aby prežili a vynikli vo svojej jedinečnosti. My rodičia môžeme riadiť zabezpečovanie jedla, oblečenia, strechy nad hlavou. Môžeme riadiť seba ako model toho, kto dieťaťu ukáže, ako sa vyrovnať so životnými výzvami a konfliktami. My sa rozhodujeme, či mu dovolíme niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Avšak stále je to len dieťa, ktoré si samo vyberá to, čo ho zaujíma.

Môžeme kontrolovať vlastné správanie a emócie tak, aby sme boli lákavým modelom neubližovania druhým (teda ani dieťaťu). Správanie svojho dieťaťa však kontrolovať nemôžeme, ale dokážeme ho limitovať. Preto namiesto riadenia a kontroly nastavujte hranice, ktoré pokladáte za dôležité. Povedzte dieťaťu svoje očakávania. Hovorte s ním, prečo ste stanovili obmedzenia. Dajte mu vedieť, že rešpektujete, že má na veci iný názor.

Ak dieťa cíti, že ho rešpektujete, vie, že vám na ňom záleží a bude vám dôverovať. Nechajte na dieťati toľko rozhodnutí, koľko môžete. Najlepší spôsob, ako sa naučiť múdro rozhodovať je prevziať zodpovednosť za svoje činy. A to čím skôr. Ak chcete vychovať z dieťaťa spokojného a šťastného dospelého potrebujete mu vytvoriť príležitosti pre slobodné rozhodovanie a nechať ho niesť zodpovednosť za svoju voľbu. Jedine tak sa z neho stane samostatný a nezávislý dospelý človek.

Prajem pekné dni.