Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa začať rozprávať o menštruácii s 10 ročnou dcérkou?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na váš názor ohľadom rozprávania s 10 ročnou dcérkou o menštruácií. Neviem ako začať s vysvetľovaním, že ženy krvácajú a používajú vložky.

Ako začať tému menštruácia?

Ako to dcére vhodne vysvetliť?

Vie, že vložky sú pre ženu a aj kam sa dávajú. Ale o krvácaní som jej zatiaľ nevravela. Nevyzerá ani, že by to preberali dievčatá v škole, lebo mi rozpráva všetko čo za deň zažila.

Mám počkať kým preberú tieto veci v škole?

Dcérka navštevuje 4. ročník a tento rok sa budú učiť aj o ľudskom tele. S manželom sa snažíme, aby zatiaľ intímny život nepoznala. Neviem, či je to správne.

Máme doma aj bábätko a vie, že dieťatko vyrastá v brušku ženy, ale nikdy sa nezaujímala ako sa bábätko do bruška a z bruška dostane.

Taktiež sa mi zdá už správny čas zasvätiť ju do týchto vecí. Obávam sa, že jej začne menštruácia skôr a zahanbí sa v škole. Osobne som vedela čo je to menštruácia zo školy a mama to so mnou moc neriešila. Ale chýbalo mi to.

Dosť sa zmenila výzorovo, je vyspelejšia, aj prsné žľazy sa jej zdúrili. Začala mať výtok.

Ďakujem

Dobrý deň,

obavy ako hovoriť o menštruácii sú pre mamy častou otázkou. Mnohé sa hanbia s dcérami rozprávať, najmä preto, že samé to nezažili a nevedia ako na to. Keď je dievča v puberte, môže byť komunikácia celkovo komplikovanejšia. Napriek tomu, že sa dcéry hanbia, nakoniec považujú za dobré, že sa dozvedeli o intimite ženy práve doma. Neostali tak náhodne zahanbené alebo zaskočené či vystrašené realitou samotného priebehu.

Najhoršie je, že môže prísť kedykoľvek a kdekoľvek. Preto sa iste netreba spoliehať iba na výučbu v škole. Vaša dcéra bude potrebovať najmä vaše rady. Môže ju bolieť brucho, cítiť sa zle a bude potrebovať vedieť, že sa na vás môže obrátiť. Podľa vášho popisu by som už neváhala ani chvíľu a vysvetlila dcére nasledovné:
• čo je to menštruácia,
• že každé dievča má menštruáciu, je to normálna a prirodzená vec, za ktorú sa netreba hanbiť,
• že ju bude dostávať každý mesiac a zo začiatku nemusí byť cyklus pravidelný,
• koľko dní menštruácia trvá + ako a prečo si zapisovať menštruačný kalendár,
• že ju môže bolieť brucho, byť podráždená,
• ako sa používajú vložky a ako dodržiavať intímnu hygienu,
• že sa stane ženou a môže otehotnieť.

Je lepšie ak vie tieto intímne informácie od vás ako sa radiť s rovnako neskúsenými rovesníčkami.

Pri rozhovore si môžete pomôcť dobrou literatúrou, dnes je jej na trhu dostatok.
Dôležité je, aby ste mali pri rozhovore nerušený čas a priestor len pre seba. Vyjdite si možno von na prechádzku, na nejaké vaše obľúbené miesto a udržiavajte pocit blízkosti a spriaznenosti.

Užite si to ako výnimočnú spoločnú chvíľu.
Príjemný deň želám.