Ako sa zbaviť cumlíka u 29 mesačného syna?

Zodpovedané
14. jún 2020

Dobrý deň,

môj syn má 29 mesiacov a od narodenia bol typ dieťaťa, ktoré upokojuje dlhé sanie. Mala som nedostatok mlieka a od 2 mesiacov pil umelé mlieko. Tok mlieka a čaju z fľaše ho mimoriadne upokojuje. Doteraz je to náš rituál na uspávanie. Samozrejme cumlík.

Uvedomujeme si, že už je na to veľký a že to ma negatívny vplyv na chrup a chceli by sme ho odnaučiť od fľašiek a cumlíka.

Dá sa to urobiť prirodzene bez kriku, alebo je jedinou možnosťou cumeľ schovať?

Doterajšie pokusy skončili fiaskom. Keď sme povedali, že cumeľ sa stratil, tak syn bol nervózny a bez toho jednoducho nezaspal.

Ako naplniť jeho potreby bez fľašiek a cumlíka?

Je nám ľúto trápiť ho.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každý človek má jeden alebo niekoľko návykov, ktorými sa upokojuje. Aj my dospelí, akurát u mnohých z nás nie sú tak viditeľné. Preto odviknutie od tých, ktoré nám škodia nikdy nie je jednoduché a predstavuje istú námahu.

Dudlík sa nedá len zobrať, potrebujete ho nahradiť iným upokojujúcim prvkom, ktorý je potrebné mu pomôcť nájsť a treba rátať s tým, že to chce čas a odporúča sa robiť proces postupne. Všímajte si v akých situáciách syn cumlík najviac vyžaduje. Počas dňa mu namiesto neho ponúknite svoju pozornosť .

Objímte ho ak potrebuje alebo si ho dajte na kolená a pomôžte mu utíšiť sa, vypočujte emóciu, pomenujte ju, uznajte, že to nie je ľahké, nechajte ju odznieť. Ponúknite mu prípadne plyšáka, hračku, mojkáča. Nedávajte mu cumlík ani fľašu a ostávajte pri ňom. Počas dňa nahrádzajte pitie z fľašky s násoskou, potom z pohára povedzme aj so slamkou, ktorá sanie môže nahrádzať.

Niekedy pomáha stratégia znehodnotenia cumlíka tým, že mu urobíte väčšiu dierku, alebo kus odstrihnete a tým sanie nie je také plnohodnotné, nedodáva potrebnú slasť. Potom môže syn prestať o neho javiť záujem. Počas dňa mu pomáhajte utešiť sa inak ako cumlíkom. Ten sa snažte nechať len na zaspávanie. Potom ako zvládne byť počas dňa bez cumlíka. Pristúpte k zaspávaniu bez neho. Nechajte mu len pitie mlieka z fľaše s dudlom.

Strata cumlíka je pre syna náročná zmena. Rovnako aj pre vás rodičov, avšak pre syna ešte viac. Je prirodzené, že na to bude reagovať. Dôležité je pripraviť sa na to trpezlivosťou a byť mu podporou. Vytvárať mu bezpečné a prijímajúce prostredie. Venovať pozornosť a lásku. Ponúkať nejaké náhrady ako hladkať ho, držať za ruku, dať mu plyšáka, hračku, mojkáča.

Cumlík bol istota, treba ju sprostredkovať inak. Uznávajte pocity , synove prežívanie a pomenujte ho. Dávajte najavo pochopenie a záujem. Prejavujte synovi dôveru, že to zvládne. Dávajte uistenie, že spolu to dokážete.

Zhruba dva, tri týždne sú obdobím, kedy si dieťa zvyká na novú situáciu. Ak vás čakajú nejaké veľké zmeny, odložte odúčanie od cumlíka radšej až po nich.

Sledujte ako syn bude proces odvykania zvládať, ale môže sa stať, že nebude ešte úplne pripravený. Preto dajte na svoju intuíciu.

Držím palce.