Ako umývať 18 mesačné dieťa bez plaču?

Zodpovedané
3. júl 2021

Dobrý deň,

syn má 18 mesiacov a približne pred mesiacom sme mu umývali vlasy vo vani po dlhšej dobe. Bohužiaľ začal počas umývania veľmi plakať, nepáčilo sa mu to. Keďže mal stále vo vlasoch šampón, tak sme mu ho napriek plaču museli opláchnuť.

Týmto momentom u neho nastal obrat a už viac do vane nechce vkročiť. Doteraz fungovalo spoločné umývanie s manželom, ale aj to už začal zrazu odmietať. Akonáhle mu večer oznámime, že sa ideme kúpať spustí obrovský plač. Položíme ho navzdory všetkému do vane a opláchneme. Skúšali sme aj niekoľko dní neumývať, len utrieť mokrou plienkou. Ale tak sa to nedá donekonečna.

Ako by sme mali ďalej pokračovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o prechodnú fázu, ktorá pominie.

U batoliat sa bežne objavia náhle obavy, či už z kúpania, balónov - vlastne z čohokoľvek. Psychológovia to vidia ako vytesnenie hlbších úzkostí, ako je strach zo straty rodičovskej priazne. Takže jedným z efektívnych spôsobov, ako znížiť obavy v ranom detstve, je zrušiť všetky tresty vo výchove. Konvenčná disciplína, dokonca aj časový limit, vyvoláva u malého dieťaťa strach z opustenia. Existujú lepšie spôsoby, ako sa naučiť, čo chcete, aby vedelo.

Ale aj deti, ktoré nie sú nikdy potrestané, majú strach. Moja rada teda je nenúťte ho do kúpeľa. Môžete len povedať: "Viem, že ťa kúpeľ práve teraz desí. Neboj sa, je to bezpečné. Ale ak sa práve teraz trápiš, poďme dnes použiť umývadlo. Vždy ti pomôžeme a keď budeš pripravený, znova sa okúpeš. ““

Viem, že je pre rodiča uspokojujúce dopriať denné kúpanie. Ale pravdou je, že väčšinou batoľatá môžete dobre vyčistiť žinkou. Niektoré deti v tomto veku začnú so sprchou, najmä ak máte ručnú sprchu a necháte ho stáť na podložke vo vani a len jemne sa postriekať. Nie je dôvod, aby sa musel kúpať. Ak vám umožní, aby ste mu dali vo vani špongiovú kúpeľ (použite plastovú misku s mydlovou vodou, neplňte vaňu), váš problém je vyriešený.

Väčšina batoliat prekoná svoje obavy rýchlo. Aby ste mu pomohli rýchlejšie napredovať, mohli by ste mu zaobstarať bábiku, ktorá sa dá umývať, a vaničku s hračkami. Vy a on môžete naplniť vaňu a bábiku okúpať. Môžete zahrať, že bábika sa bojí a plače, vziať ju von a utešiť ju. Potom bábikou vložte späť do vane a užite si tam s ňou veľa zábavy. Vášho syna to môže zaujímať. Ak sa zľakne, ustúpte a viac utešujte bábiku a zoberte ich oboch z kúpeľne. Ale skúste to znova až nakoniec začne bábiku kúpať, čo bude začiatok synovho prekonávania sa. Akonáhle šťastne kúpe bábiku v maličkej vaničke, premiestnite ju do veľkej vane a nechajte syna, aby ju tam kúpal. Postupne začnite dávať trochu vody do veľkej vane a postupne presúvajte bábiku do veľkej vane. Ak raz s radosťou kúpe bábiku vo veľkej vani, pravdepodobne do nej aj on vstúpi rád.

Medzitým ho môže manžel pozvať do kúpeľne, aby mu pomohol kúpať sa. Ak ho nechá vidieť, ako si užíva kúpeľ, a vyleje na neho vodu s vedierkom na hračky, môže sa stať, že sa k nemu bude chcieť pridať. (Radím vám, aby manžel nepoužívali sprchu z hora, ktorá by mohla byť pre syna strašidelná, a tiež aby ste nevypúšťali vaňu, keď je ešte v kúpeľni.) Zatiaľ si užite so synom len máčanie, to znamená umývanie so žinkou v lavóre či vaničke na podlahe v kúpeľni.

Držím palce, nech sa čím skôr vráti ku kúpaniu.