Ako vychovávať 22 mesačného syna, ktorý sa začal báť každej návštevy?

Zodpovedané
11. okt 2019

Dobrý deň,

synček sa narodil v 33+5. týždni a už o pár dní bude mať 22 mesiacov. Od malička bol nosený. Nenechávala som ho dlho plakať.

Vždy som sa o neho dôsledne a s láskou starala. Do 14. mesiacov bol odvážny, hocikomu kýval. Potom sa postupne začal báť každej návštevy. U lekárky stále plakal. Teraz je to už tak, že ani pozrieť nik na neho nemôže. Zakrýva si očká. Chodiť začal od 16. mesiacov. Son s ním doma, muž býva dlho v práci. Ostatná rodina žije ďaleko.

Začali sme chodiť do materského centra. Tam sa snaží detičky hladkať, alebo si ich nevšíma. Dospelých sa stále hanbí. Myslím si, že syn je v období vzdoru a ja nechcem z neho vychovať rozmaznaného jedináčika.

Aký spôsob výchovy by som mala zvoliť?

Ako určovať dieťaťu hranice?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

strachy typické pre deti sa menia s ich vekom. Patrí sem aj strach z cudzích ľudí. Deti zažívajú každodenne silné emócie. Cítia sa vystrašené, bezmocné, nahnevané, žiarlivé.

Keď sú v pohode a relatívnom pokoji spracujú ich počas svojich hier. Hra je totiž nástroj cez, ktorý sa deti vo veku vášho syna, učia. Preto pomoc vášmu synčekovi „vy-hrať“ svoje veľké vnútorné emočné napätia mu umožní ich vyriešiť. Vaše dieťa nedokáže ešte tieto silné emócie pomenovávať slovami (mimochodom ako mnoho dospelých). Ale môže ich symbolicky zahrať a vyriešiť. Aj bez potreby o nich hovoriť.

Smiech je najúčinnejším spôsobom uvoľnenia stresových hormónov, rovnako ako slzy. Navyše pritom zažije zábavu. Príkladom môže byť naháňanie, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uteká a sa smeje, zápasenie s otcom.

Pred spánkom si ešte prejdite deň a pristavte sa pri situáciach, ktoré boli milé, príjemné aj náročné. Pristavte sa pri momentoch, kedy zažíval stretnutie s dospelými a hanbil sa. Popíšte ako ste to riešili, že vlastne prežil moment strachu a potom bolo zasa všetko v poriadku.

Pripomeňte mu, že ste stála pri ňom a mohol vstúpiť do kontaktu s cudzím prostredníctvom vás, tým, že sa zdržiaval s vami, prípadne hovoril cez vás, alebo bol len ticho.

Pri príjemných zážitkoch sa zastavte a dlhšie rozoberajte emóciu, ktorú prežil. Ukončite rozhovor pri takejto príjemnej emócii. Tým si jeho mozog zapamätá, že okrem ťaživých chvíľ boli aj príjemné a milé a postupne sa bude meniť jeho vnútorný pocit smerom k sebaistote. Toto samozrejme vyžaduje čas a vašu trpezlivosť.

Čo sa týka spôsobu výchovy rešpektujúci a vedomý prístup s jasnými hranicami a láskavým prístupom, podporia Vášho synčeka a jeho zdravý vývoj. Jedným z týchto prístupov je aj Efektívne rodičovstvo, o ktorom sa viac dočítate tu www.efektivne-rodicovstvo.sk . Na tejto stránke nájdete aj ponuku prednášok, konkrétne aj k hraniciam.

Príjemný deň želám.