Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

strachy typické pre deti sa menia s ich vekom. Patrí sem aj strach z cudzích ľudí. Deti zažívajú každodenne silné emócie. Cítia sa vystrašené, bezmocné, nahnevané, žiarlivé.

Keď sú v pohode a relatívnom pokoji spracujú ich počas svojich hier. Hra je totiž nástroj cez, ktorý sa deti vo veku vášho syna, učia. Preto pomoc vášmu synčekovi „vy-hrať“ svoje veľké vnútorné emočné napätia mu umožní ich vyriešiť. Vaše dieťa nedokáže ešte tieto silné emócie pomenovávať slovami (mimochodom ako mnoho dospelých). Ale môže ich symbolicky zahrať a vyriešiť. Aj bez potreby o nich hovoriť.

Smiech je najúčinnejším spôsobom uvoľnenia stresových hormónov, rovnako ako slzy. Navyše pritom zažije zábavu. Príkladom môže byť naháňanie, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uteká a sa smeje, zápasenie s otcom.

Pred spánkom si ešte prejdite deň a pristavte sa pri situáciach, ktoré boli milé, príjemné aj náročné. Pristavte sa pri momentoch, kedy zažíval stretnutie s dospelými a hanbil sa. Popíšte ako ste to riešili, že vlastne prežil moment strachu a potom bolo zasa všetko v poriadku.

Pripomeňte mu, že ste stála pri ňom a mohol vstúpiť do kontaktu s cudzím prostredníctvom vás, tým, že sa zdržiaval s vami, prípadne hovoril cez vás, alebo bol len ticho.

Pri príjemných zážitkoch sa zastavte a dlhšie rozoberajte emóciu, ktorú prežil. Ukončite rozhovor pri takejto príjemnej emócii. Tým si jeho mozog zapamätá, že okrem ťaživých chvíľ boli aj príjemné a milé a postupne sa bude meniť jeho vnútorný pocit smerom k sebaistote. Toto samozrejme vyžaduje čas a vašu trpezlivosť.

Čo sa týka spôsobu výchovy rešpektujúci a vedomý prístup s jasnými hranicami a láskavým prístupom, podporia Vášho synčeka a jeho zdravý vývoj. Jedným z týchto prístupov je aj Efektívne rodičovstvo, o ktorom sa viac dočítate tu www.efektivne-rodicovstvo.sk . Na tejto stránke nájdete aj ponuku prednášok, konkrétne aj k hraniciam.

Príjemný deň želám.