Ako zmeniť myslenie negatívne naladeného 10 ročného syna?

Zodpovedané
24. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom správania nášho adoptívneho 10 ročného syna. V škole sa mu darí, nosí skoro samé jednotky. Hrá aj na keybord.

Problém je, že ak sa mu niečo nedarí, či už na keyborde alebo pri úlohách, tak sa veľmi rozhnevá. Búcha sa do hlavy, vykrúca si prsty, nadáva sám sebe, prípadne trieska s vecami. Takisto ak je v strese, alebo ak je pod tlakom času. Neustále sa podceňuje (som neschopný, blbý) a všetko vidí negatívne (zle napíšem písomku, škaredo kreslím).

Hovoríme mu, aby sa nepodceňoval, veď je šikovný a darí sa mu. V škole aj recituje. Hovoríme mu, aby myslel viac pozitívne, ale on má vždy negatívny protiargument.

Je to len prechodná záležitosť?

Čo nám odporúčate?

Je u nás od narodenia, takže nejaké negatívne zážitky z minulosti vylučujeme.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za prejavenú dôveru. Vyjadrenia Vášho syna reflektujú problém so sebúctou a sebaistotou. Ten je pochopiteľný práve na základe toho, že prešiel adopciou. Napriek tomu, že je u vás od narodenia, zažil odmietnutie biologického rodiča. Emočná časť mozgu totiž funguje už v prenatálnom štádiu, a tak si vlastne napriek Vášmu prijatiu zažil bytostné zneistenie.

Ide o traumatický zážitok, ktorý sa prejavuje v jeho základnom negatívnom nastavení. S traumou sa dá pracovať a potrebuje veľa času, aby odznela.

Preto pri nástupe aj menšieho stresu reaguje veľmi intenzívne. Odporúčam pracovať s odborníkom- terapeutom, ktorý mu pomôže spracovať traumu.

Pekný deň želám.