Ako zvládnuť trojročného syna, ktorý neposlúcha?

Zodpovedané
20. dec 2020

Dobrý deň,

náš trojročný syn neposlúcha a spolupracuje len vtedy, ak to jemu samému vyhovuje a je to pre neho niečím lákavé.

V situáciách ako napríklad, ak ho potrebujem dostať dnu, keď sa hráme von a je napríklad celý mokrý, umzrnutý, potrebujem variť, ísť nutne na toaletu ho dnu dostanem len pod prísľubom rozprávky v TV, sladkosti a pod. Inak to nejde. Resp. ešte mám možnosť ho zobrať nasilu na ruky a za kopania a hnevu ho dnu vziať.

Dobré slovo a vysvetľovanie nepomáha, ďalej pokračuje vo svojej aktivite. Na prechádzke vôbec nerešpektuje, ak ho milo presviedčam, aby šiel pomalšie na odrážadle, šiel na kraj, ak by šlo auto.

Mám obavu najmä z toho, že čakáme druhé dieťa a ak starší syn nebude usmerniteľný, ako potom zvládnem starostlivosť o dve deti.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

3 ročné deti sú všeobecne naplno zaujaté vývojovými úlohami. To znamená objavovať svet a vlastnú výbavu, ktorú v sebe majú na to, aby v ňom vedeli fungovať . Tým nadobúdajú vedomosť o sebe, osamostatňujú sa. Intenzívne duševne pracujú. Preto vaše rodičovské potreby sú v momentoch, ktoré opisujete pre syna zväčša mimo jeho zmysluplnosti.

On je naplno ponorený do „toku života“. Preto ak potrebujete zmeniť jeho činnosť z akýchkoľvek dôvodov je dôležité najprv získať jeho pozornosť . To sa dá tým, že vstúpite do jeho hry, chvíľu prežívate, vciťujete sa do toho, čo robí a uznáte mu, že ho to baví a zaujíma. Povedzme po 5 minútach mu poviete, že potrebujete odísť. Opýtajte sa či si danú hru zoberie so sebou a bude pokračovať dnu alebo spolu vymyslíte niečo pri odchode napríklad že dnu pôjdete ako nejaká jeho obľúbená rozprávková postava.

Ak nič z toho nezaberá ešte ostáva humor, s ktorým mu môžete povedať, že ak nejde sám vy ho chytíte napr. ako vrece a odnesiete domov do špajze.

Jednoducho hra dáva v tomto veku dieťaťu zmysel a tým pádom je najochotnejšie spolupracovať.

Viac príkladov z praxe, tipov a dôležitých informácií môžete nájsť v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo, láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom. Dá sa kúpiť vo všetkých veľkých kníhkupectvách Martinus, Panta Rhei, Artforum,.. ako aj v ich internetových predajniach.

Nech sa darí.