Dcérka hryzie deti v škôlke. Ako to mám riešiť?

Zodpovedané
13. sep 2019

Dobrý deň,

mám dcérku, ktorá má 2 roky a 4 mesiace. Začala chodiť do škôlky. Problém je, že tam začala hrýzť deti. Pani učiteľka mi kázala, aby som jej dohovorila.

Už to urobila párkrát aj sesternici. Dcéra nemá rada, keď ju niekto cudzí ťahá za rúčku, alebo ju objíma. Vtedy začne plakať, udrie, alebo uhryzne.

Ako to mám riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hryzenie aj bitie je jednou z možných odpovedí dieťaťa vo veku Vašej dcérky. Ide viac o inštinktívny reflex plazieho mozgu na ohrozenie, než o vedomú reakciu na situáciu.

Vaša dcérka potrebuje pomoc pri prekonávaní tohto inštinktu, rozhodne nie odsudzovanie.
Preto sa s ňou porozprávajte v zmysle, že ste počula od pani učiteľky v škôlke, že mala ťažkú situáciu. Spýtajte sa jej, či by Vám porozprávala, čo sa stalo.

Zopakujte, čo ste od nej počula bez akéhokoľvek hodnotenia a nechajte si potvrdiť či správne rozumiete. Potom jej pomôžte pomenovať ako sa pritom cítila a dajte do spojitosti, že pocit bezmoci, nepríjemnosti, ohrozenia ju hnal do uhryznutia.

Prijmite jej prežívanie komentom typu muselo to byť pre teba veľmi ťažké, keď si pohryzla.

Čakajte, čo povie ďalej. A k nič nenastane. Vezmite si ju bližšie a povedzte: Kúsanie bolí. Kúsať druhých sa nesmie. Ale je dôležité sa o seba postarať. Ústa sú aj na hovorenie, takže ak ti je niečo nepríjemné treba povedať druhému, aby ti to nerobil alebo ukázať rukou STOP. Ak neprestane odíď a skús poprosiť o pomoc niekoho dospelého.

Ak sa ti podarí najprv hryznúť, treba sa ospravedlniť a tiež povedať, o tom, ako ti je nepríjemné, čo robí. Môžete to s dcérkou doma nacvičiť.

Kúsanie je často reakciou na neobvyklý podnet alebo úzkosť. Je treba rešpektovať jeho priestor a prah stresu. Preto je dobré sa aj v tomto zmysle s učiteľkou porozprávať a povedať, aby ju nenútili hrať sa s ostatnými, ak na to nemá chuť.

Pekný deň želám.