Dvojročný synček sa v noci budí. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
12. sep 2020

Dobrý deň,

syn mal v júli 2 roky a posledný týždeň začal zle v noci spávať. Predtým sa budil okolo pol jednej, dala som mu vodičku a zase zaspal do rána. Teraz sa zobudí o dvanástej, pýta sa k nám do postele a keď ho preložíme, zaspí tak o hodinu - dve. Stále sa prevracia. Potom sa budí skoro každú hodinu.

Keďže sa potrebujeme vyspať, skúsili sme, že zostal spať so mnou a manžel spal v obývačke. Bolo to lepšie, hoci sa budil, vyspali sme sa. Nedávno sme ho odplienkovali a občas mám pocit, že mu vadí mokrá plienka, lebo sa pýta prebaliť. Plienky má len na spanie.

Ak by spal každú noc so mnou, zvykne si na to?

Je to v poriadku?

Nepotrebuje sa učiť spinkať sám v postieľke?

Ďakujem.

Dobrý deň,

vek 2-3 roky je bežný tým, že sa objavia problémy so spaním. Súvisí to s rozvojom fantázie, a tak deti môžu prebúdzať zlé sny a ťažko sa im znova zaspáva.

Preto, keď sa syn začne prehadzovať či budiť, položte na neho ruku a začnite používať hlas, slová, zvuky, ktoré používate pri večernom uspávaní. Takto vytrvajte až kým nezaspí. Poskytujete mu tým potrebné bezpečie a istotu aj bez toho, že ho prenesiete do postele.
Toto obdobie budenia môže trvať nejakú dobu. Skúste ho dávať spať v približne rovnakom čase a dodržiavajte rovnaký rituál uspávania, aby získal, čo najväčší pokoj a istotu pred spánkom. K večernému rituálu by som prípadne pridala aj niečo ako čas na upokojenie.

Ak je synček dotykový mohla by mu vyhovovať masáž na uvoľnenie, alebo si môžete prejsť deň a pripomenúť aj intenzívne momenty s tým, že skonštatujete, čo sa stalo a ako to nakoniec skončilo upokojením a uvoľnením pričom tejto fáze sa venujete cca 20 sekúnd, rozprávate o pokojných emóciách. Tým pomôžete mozgu „zapamätať“ si tento stav pohody.

Takto podporíte pokojnejšie zaspávanie , a to môže mať vplyv na kľudnejší priebeh spánku.
Synček v tomto veku potrebuje cítiť vašu podporu a na správny spôsob vás navedie svojimi odpoveďami. Aj toto obdobie raz skončí ako každé predtým aj potom. Dôležité je ostať pokojná a dôverovať jeho signálom.

Pekné dni a nech sa darí.