Je lepšie dať 19 mesačnú dcéru zo dňa na deň spať do jej izby a zrušiť postieľku?

Zodpovedané
5. jún 2020

Dobrý deň,

mám strašnú dilemu ohľadom spania mojej 19 mesačnej dcérky. V mojej skupine majú mamičky rôzne názory.

Je lepšie dať dcéru zo dňa na deň spať do jej izby a zrušiť postieľku?

Alebo máme začať len obedným spánkom a potom k tomu pridať aj nočný?

Na obed si ide sama ľahnúť, zoberie si fľašu s vodou, ľahne do postieľky a zaspí. Večer zaspí pri mne na fľaši s mliekom (nekojila som).

Postieľku má pri mojej posteli, tyčky vybraté. Čiže hocikedy môže v noci ku mne prísť. Aj príde takmer každú noc. Ani sa ku mne netúli, len proste príde ku mne. Noc prespi celú už vyše roka.

Postel príde tento týždeň a ja stále rozmýšľam čo je lepšie.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

najlepšie rozhodnutie urobíte ak sa budete rozhodovať na základe potrieb dcéry, keďže sa jedná o ňu. Vy neopisujete žiadnu vlastnú naliehavú potrebu, ktorú by ste v tejto veci riešila.

Podľa popisu dcérka používa sanie ako spôsob, ktorým sa vie upokojiť a spoľahlivo zaspať. Deje sa tak cez deň i večer. Otázkou ostáva to, nakoľko sa jej bude chcieť spať v novej posteli a či v noci má spať sama vo vedľajšej izbe. Dieťa je na takéto spanie pripravené zväčša okolo troch rokov, ale samozrejme je to individuálne. Pri oddelení do vedľajšej izby je dôležité, aby dcérka vnímala, že to je jej priestor. To znamená mala by sa aktívne podieľať na "zariaďovaní postieľky a cítiť sa súčasťou tejto veľkej zmeny. Keďže posteľ je už vybratá, mohli by ste jej dať možnosť zvoliť obliečky na periny, prípadne nejakú deku na prikrytie postele.

Potom ju prirodzene bude cítiť ako svoju a bude ju to tam ťahať. Keď príde spolu ju môžete pripraviť na obedný spánok, a tak ako vždy ju tam dáte spinkať a uvidíte, čo sa bude diať. Dcérka musí cítiť istotu a bezpečie. Ak to tak nie je, prirodzene bude hľadať útechu u vás. Prijmite jej emócie, pomenúvajte ich a pýtajte sa jej, čo si vie predstaviť, že by jej mohlo pomôcť. Podporte ju v tom.

Pri večernom spaní vykonajte všetko tak ako vždy, ale už v jej novej postieľke. Ak by zaspala a prišla v noci za vami, neriešila by som to a nechala tak. Dôležité je zachytávať jej signály a riadiť sa jej potrebami.

Prajem príjemné dni.