Je moje 11 mesačné dieťa v poriadku?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

som prvorodička a s istotou neviem určiť, či je správanie môjho takmer 11 mesačného syna v poriadku. Syn je mierne motoricky "pozadu". Je narodený predčasne (1 mesiac pred termínom pôrodu). Nesedí, no snaží sa všade vyliezť, t.j. ťahá sa na nôžky.

Je veľmi ukričaný, ako keby kričí so zatvorenými ústami. Sú to skôr také pazvuky, robí grimasy (zatláča silno očká), hádže sa neustále dozadu. Najhoršie čo začal robiť je udieranie sa. Naschvál sa udiera o linku, taburetka a pritom plače. Vyrastá v harmonickom prostredí, takže "pokojná matka, pokojné dieťa" u nás rozhodne neplatí.

Nakŕmiť ho je umenie, doslova "nemá čas jesť". Musí sebou metať, trepať sa.

Na neurológií je syn sledovaný, no naposledy, keď sme boli toto chovanie ešte nemal. Keby mám určiť, kedy to cca začalo, tak je to asi 2 týždne dozadu, kedy sa začal dávať na štyri a ťahať sa na nôžky.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Váš popis a najprv by som rada podotkla, že tak ako píšete váš synček je dostatočne sledovaný špecialistami, ktorí vás včas na všetko upozornia.

Podľa správania sa zdá, že je veľmi aktívny a pohyb ho skutočne baví, učí sa a rozvíja naplno. Zdá sa, že prechádza separačnou úzkosťou, ktorá je nevyhnutnou súčasťou zdravého osamostatňovania sa. Práve udieranie sa prehlušuje strach z prvého uvedomovania si, že on a vy ste oddelení. Preto keď si všimnete, že jeho frustrácia narastá, skúste mu pomôcť uvoľniť ju a to tým, že ho rozosmejete.

Smiech znižuje stresové hormóny a zvyšuje väzobné hormóny, upevňuje vaše spojenie, ktoré je podmienkou spolupráce. Rozosmiať vaše dieťa cca na desať minút je teda vždy dobrá stratégia vtedy, keď viete, že budete potrebovať spoluprácu. Napríklad pred jedlom mu začnite humorným tónom vravieť: „ kto sa to tu hmýri a trepoce a nechce ísť papať? Ja ťa chytím a ťa pripučím a nepustím ťa kým sa ... potom sa robte, že sa vám vyšmykol a pokračujte zasa humorne toto teda nie ja ťa budem držať...tak, aby vaše dieťa „kričalo“ od smiechu. Prenasledujte ho a robte úplné hlúposti.

Tým sa uvoľní a máte šancu ho nakŕmiť či presmerovať od búchania sa o linku a taburetku. Môžete si aj pustiť hudbu a tancovať s ním na rukách po byte. Tanec je tiež výrazne uvoľňujúca aktivita. Skúste s ním hrať aj hry s natriasaním napr. na kolenách typu: takto idú páni, takto idú dámy a takto zasa sedliaci unavení po práci.

Podporujte rozvoj pohybových aktivít podľa jeho vedenia a impulzov. Tým si budete istá, že nepredbiehate jeho tempo a rešpektujete jeho aktuálne potreby.

Prajem pokojné dni a veľa spoločnej radosti.