Mám dať 21 mesačné dieťa do jasiel?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

máme 21 mesačného syna a rozmýšľam nad jeho umiestnením do jaslí. Je veľmi aktívny, deti má rád. V našom okolí ich máme však málo. Nemá problém sa odo mňa na verejnosti vzdialiť.

Aj keď sa stane, že ak ho chvíľku niekto z rodiny okrem mojej mami stráži (stalo sa len pár krát, keď chcel ostať u svokry ktorá býva vedľa), začne za mnou plakať.

Jasle/škôlka sú súkromné, kde je 10 deti (rozmedzie 1 - 3 roky) a 3 učiteľky.

Je to vhodné riešenie, alebo máme počkať do septembra, keď bude mať 2 roky a 3 mesiace?

Ale počkať rok a dať ho do klasickej veľkej štátnej škôlky?

Na jasle mám veľmi dobre ohlasy a nepoznám dieťa, ktoré by tam plakalo.

Je dobre začať s polovicou dňa?

Dôvodom je moja túžba vrátiť sa do práce, realizovať sa. Doma som často kĺbko nevov, aj keď sa snažím to regulovať a tiež pocit, že mu chýba kontakt s deťmi. Avšak nechcela by som to urobiť na úkor syna.

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho popisu cítim láskyplnú starosť o syna a súčasne výraznú potrebu postarať sa aj o seba. Preto budem z tohto faktu vychádzať.

Váš synček je v období kedy deti prechádzajú významným vývojovým obdobím osamostatnenia. Ide o dôležitý čas, pre ktorý je najlepšie, aby ho prežil v podpornom a bezpečnom prostredí domova. To je miesto, kde je najväčšia možnosť prežiť ho s porozumením podľa jeho potrieb. Vtedy sa z neho najviac naučí a posunie vpred.

Inštitúcia s akokoľvek prijímajúcim a rešpektujúcim prístupom nie je schopná nahradiť domov. Individuálny prístup nie je možný a okrem toho mamu nenahradí nikto.

Keď potrebujete získať viac času pre vlastnú realizáciu, rozmýšľajte skôr o niekom, kto by u vás doma povedzme dva krát do týždňa synčeka na pár hodín opatroval. Aj s tým by som ešte počkala pokiaľ neostane aspoň s blízkymi bez plaču.