Nebaví ma hrať sa s dvojročným synom. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

mám dvojročného syna, ktorého veľmi ľúbim. Problém je, že sa neviem s ním hrať. Nebaví ma to, musím sa k tomu nútiť. Pritom vidím, že sa snaží získať moju pozornosť, aby som sa s ním hrala.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za pravdivosť, s ktorou ste opísala váš rébus vo vzťahu so synom. Na jednej strane láska k synovi a na druhej, jeho svet vás momentálne nebaví.

Myslím, že každá žena sa v rôznych obmenách pri starostlivosti o malé dieťa v istej chvíli s takouto dilemou stretne. Najmä vtedy, keď sa zabudne v prílišnom rozdávaní sa druhým. V prvom rade ak máme dieťaťu (i komukoľvek) vo vzťahu dávať, je treba myslieť na to, či je z čoho. Inými slovami staráme sa o to, nakoľko máme naplnené vlastné potreby?

Hranie nasilu dieťa cíti a dochádza k tomu, že vy sa aj donútite a venujete mu čas, ale ono má stále pocit, že nemá dostatok pozornosti. Preťahujete sa a úžitok to neprináša ani jednému z vás. Preto sa skúste na to pozrieť z iného uhla pohľadu .

Uvedomte si, že situácia je taká aká je a môžete sa rozhodnúť či sa budete utápať v tom, že vás hranie nebaví alebo ju nejako „prerobíte“. Ak vidíte, že dnes je ten deň, kedy vás syn potrebuje naplno, skúste vypnúť myšlienky, ktoré analyzujú ťažobu a bezhlavo sa ponorte do jeho sveta. Empatizujte a nechajte sa ním viesť. Vnímajte jeho zanietenie, radosť z hry. V súcite si vlastne užívate spojenie, v ktorom prežijete jeho lásku voči vám a životu...Už len tým, že nič neanalyzujete a neriešite zažijete radosť zo slobody opustiť starosti a byť práve tam kde ste, robiť danú vec naplno.

Spravte si z chvíľ pre seba rutinu. Dieťa vašu pozornosť potrebuje a je jedno, čo budete pri tom robiť. Ide o to, aby vás to bavilo.

Ak cítite, že potrebujete raz za nejaký čas úplný oddych od syna, zaobstarajte si stráženie, vystriedajte sa s jeho otcom a spravte si čas pre seba spôsobom, ktorý vás naplní energiou.
Vyberte si vždy jednu obľúbenú činnosť, ktorú budete robiť, keď syn zaspí (cez obed či večer).

Zapájajte ho do svojich činností, ktoré potrebujete urobiť (napĺňanie práčky, varenie,...) Dávajte mu úlohy. V jeho veku deti radi pomáhajú. Meňte hry aj za také, ktoré bavia viac aj vás.

Dajte si počas dňa od seba „prestávku“. Povedzte teraz budem 5 minút piť čaj a pozerať časopis, čítať a spýtajte sa ho čo si vyberie on. Potom to aj dodržte aj keby vás pritom vyrušoval. Časom si zvykne, že o myslíte vážne. Najmä vtedy, keď potom s ním hoc aj krátko niečo spolu urobíte alebo sa s ním zahráte.

Choďte s ním von niekde, kde sa vie syn zahrať viac samostatne (ihrisko, les) a zavolajte si k tomu aj nejakú kamarátku, aby ste sa mohla aj vy s niekým dospelácky porozprávať.

Choďte na bicykel a syna dajte do sedačky, nech si zašportujete, ak to máte rada.
Rozvíjajte svoju kreativitu a syn sa ňou nakazí.

Radostné dni prajem.