Neublíži 27 mesačnému synovi, ak nebude spať a len si 2 hodinky poleží?

Zodpovedané
22. okt 2020

Dobrý deň,

svojho 27 mesačného syna som dva týždne dozadu ešte uspávala na obed v nosiči. Bol tak zvyknutý asi od pol roka. Už ho však nevládzem nosiť a ani jemu nebolo podľa jeho správania v nosiči už pohodlne.

Lenže teraz nespinká skoro vôbec. A ak aj zaspí, tak len po plači. Vidím, že je unavený, no nedá sa mu. Čítam mu knihu pred spaním, poviem aj 3 rozprávky, počúva hudbu. Aj sa mu zatvárajú očká, no nespinká. Je stále potom unavený a nervózny. V noci spí cca 10 hodín.

Neublíži mu, ak spať nebude a len si 2 hodinky poleží?

Občas mám o neho strach, lebo vidím, že spinkať potrebuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu zmeny sa zdá, že synček potrebuje nájsť nový spôsob uspávania, čo nie je také jednoduché. Čítanie rozprávky alebo aj zaspievanie uspávanky je niečo, čo ho iste upokojí a to preto, že váš hlas nasycuje spojenie a dôveru. Dotyk v podobe uvoľňujúcej masáže môže ešte viac umocniť uvoľnenie a bezpečie. Tak ak sa mu to bude páčiť môžete spraviť napríklad niečo takéto: Synček nech si ľahne na brucho a vy mu dlaňami oboch rúk prejdite od temena hlavy cez chrbát, nohy až pochodidlá. Skúste to niekoľkokrát za sebou opakovať.

Napadlo ma aj uspávanie v kolíske-hacka ( https://www.koliska-hacka.sk/p/326/hacka-pre-ba...), ide o vertikálne húpanie, ktoré je tiež veľmi upokojujúce. Mohlo by byť blízko k spôsobu uspávania v nosiči.

Ak napriek všetkým pokusom nič nezaberie je dobré udržať odpočinkový čas s rozprávkami a hudbou. Ak je stále ospalý ponúkajte mu upokojujúce aktivity, kde môže uvoľniť nespokojnosť. Upokojujúce hry sú napríklad plastelína, hra s vodou, ak má rád fyzický kontakt objímajte sa, ďalej maľovanie prstovými farbami.

Ak nič z toho nepomáha môžete skúsiť zaradiť hru, ktorá ho rozosmeje. Smiech je veľmi uvoľňujúci, hneď po plači. Prechádzka na čerstvom vzduchu v zeleni parku či lesa je tiež vždy uvoľňujúca.

Ide o prechodný stav, ktorý sa časom upraví. Dôležité je pravidelnosť rytmu odpočinku, aby si telo i myseľ oddýchli. Potom nie je dôvod sa o syna obávať.

Prajem pekný deň.