Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo 16 mesačný syn bije a hryzie deti a aj nás?

Zodpovedané
6. feb 2021

Dobrý deň,

s manželom sme naozaj v zúfalej situácii. 16 mesačný syn je veľmi šikovné a vnímavé dieťa, avšak skúša naše hranice.

Do augusta - septembra bolo všetko v poriadku, krásne sa hral s deťmi. Sem tam uhryzol mňa alebo muža. Keď sa mu niečo nepáčilo, capol nám. Vždy sme vysvetlili, povedali nono, odviedli pozornosť.

Ale trvá to už 5 mesiacov. Bije a hryzie deti. Nemôžeme prejsť okolo dieťaťa, pretože na neho hneď zaútočí. Nerozumiem tomu. Jeho sme nikdy nebili, nestretáva sa s takým správaním. My s manželom máme krásny vzťah.

Ničí ma to. Dookola opakujeme, učíme, hladkáme bábiky a za 5 mesiacov žiaden posun - zmena.

Čo robíme zle?

Ako reagovať?

Modelová situácia vonku zbadáme dievčatko v jeho veku. Beží, aby sa k nej dostal skôr ako ja a dievčatku a pacne ju rúčkou po tvári. Je to zakaždým rovnaké. Doslova ho od tých detí odtŕhame.

Deje sa to hlavne ako sa s deťmi známymi menej stretávame pre koronavírus a opatrenia. Predtým sme chodili na ihriská, návštevy, do detských herní, kúpaliska.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček sa vyvíja a vstúpil do obdobia uvedomenia si autorstva svojich činov a vnímania ich účinku. To znamená, že napríklad , keď vás buchne, či hryzne vidí, že vaša odpoveď je plná energie. Vaša reakcia je silná a ste na neho sústredení. Avšak on nechápe a nerozumie tomu, že vás to bolí. To je schopný pochopiť až keď mu začnú fungovať zrkadlové neuróny cca okolo 4 rokov. Preto jeho búchanie nie je prejavom agresivity, ale objavovania sveta a jeho odpovedí na jeho konanie. Samozrejme nedovoľte, aby bil či hryzal kohokoľvek, ale mu vždy opakujte, že to bolí a cápať môže do sedačky, hryznúť môže do jablka, mrkvy, či hryzátka. Dajte mu dve možnosti, ktoré sú prijateľné. Nečakajte, že už danú vec neurobí, lebo nemá na to mozgovú výbavu.

Čiže odporúčam, aby ste vnímali jeho nevhodné správanie len ako výsledný jav jeho sebarozvoja. Nevhodné správanie je treba ihneď zastaviť, ale potrebu (objavovania, nachádzanie a rozvoj vlastných schopností a talentov, sebarozvoj) treba naplniť. Napriek tomu však nemôžete očakávať, že správanie nebude opakovať, lebo nemá ešte rozvinuté schopnosti sebaovládania a ani nástroje k tomu.

To znamená, ak po zastavení nevhodného správania nastane krik, či iné intenzívne prejavy, treba prejaviť pochopenie, že sa mu to nepáči a vytvoriť mu priestor, aby sa emócia hnevu uvoľnila. Po upokojení mu vytvorte bezpečný a inšpiratívny priestor, kde môže objavovať to, čo potrebuje. Napr. búchať nie hračkou, ktorá sa zničí, ale jeho hračkárskym kladivkom do drevených blokov a podobne.

Ide o obdobie, ktoré trvá rôzne dlho a tak ako prišlo aj odzneje. Keďže nikdy neviete do koho sa "pustí", je dôležité, aby ste v prostredí s deťmi boli ostražití. Niektorí rodičia radšej volia chodiť do lesa, kde má dieťa slobodu v hre a nemusíte ho neustále napomínať, čo môže a čo nie.
Rozhodne z vašej strany to chce veľa trpezlivosti a hlavne dôvery v to, že jeho správanie nehovorí o jeho charaktere.

Príjemný deň želám.