Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo má dvojročné dieťa strach z detí?

Zodpovedané
Batoľa (1 - 3 roky)Psychomotorický vývojStrach
16. máj 2020

Dobrý večer,

mám dcérku, ktorá má 2 roky a 3 mesiace a denne s ňou chodíme na ihrisko. Čiže sú tam neustále. A tu nastáva problém, ktorý má veľmi trápi. Akonáhle nejaké dieťa sa čo i len priblíži k mojej dcérke, automaticky bojazlivo uteká za mnou. Ako keby mala strach.

Ak chce ísť napr. na šmykľavku a sú tam iné deti, tak radšej počká kým tam nie je nikto. Ak sa už šmýka a príde iné dieťa, tak rýchlo sa šmýkne a zase utečie.

Na jeseň bolo ešte všetko v poriadku a teraz ako otvorili ihriská, tak má strach z detí. Z dospelých nie. Aj jej pekne hovorím, že sa nemusí báť, že jej detičky nič zlé neurobia, ale nepomáha to.

Keď sú tam deti, tak ju posmeľujem, aby sa tiež išla šmýkať s nimi.

Mám byť radšej ticho a do ničoho ju nenútiť?

Aj mám strach, že sa to povlečie až do nástupu do škôlky. Síce má obdobie vzoru, ale na ihrisku he úplne vymenená.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

tak ako ste napísala, vaša dcérka prechádza procesom sebauvedomovania, čo je zjavné na jej správaní. Keďže doma má bezpečie a istotu, frustráciu z vývojového posunu ventiluje, a tým si pomáha k uisteniu, že všetko je s ňou v poriadku a pracuje na sebe.

Deti sú nepredvidateľné a tiež majú svoje výzvy, ktoré sa rovnako ako ona učia zvládnuť. Preto ide o neistotu ako s nimi interagovať. Momentálne sa potrebuje sústrediť viac na seba, a preto preferuje odstup od ďalšej frustrácie. Dospelí sú pre ňu zjavne v bezpečnej kategórii, vníma ich sebaistotu.

Povzbudzujte dcérku, nech robí to na čo má chuť, ale rozhodne ju netlačte. Ona sa najlepšie pozná a tým pádom nájde svoj jedinečný spôsob ako zvládať aj tento pre ňu neistý čas. Uistite ju, že ona sa vie najlepšie rozhodnúť. Nech robí čo potrebuje. Ak vidíte váhanie, podporte ju tým, že je v poriadku vyskúšať aj to o čom si nie je istá ako dopadne. Dajte najavo, že ste po ruke, ak by potrebovala.

Riešte len to, čo dcérka prináša. Nerobte si starosti vytváraním scenárov do budúcna. Tie vychádzajú z vašich myšlienok a nie z toho ako sa na veci pozerá dcérka, a preto ničomu nepomáhajú.

Krásne dni.