Skoro štvorročný chlapček napodobňuje ročnú sestričku. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
6. feb 2021

Dobrý večer,

obraciam sa na Vás s prosbou o vysvetlenie našej situácie. Môj syn bude mať vo februári 4 roky a stále sa chce hrať na jeho malú ročnú sestričku. Pochoduje po štyroch, rozpráva ako bábo, chce do úst jej cumeľ, chce aby som ho akože uspávala na rukách. Vo všetkom ju chce napodobňovať.
Najskôr som s nim túto hru hrala, ale teraz ma to popravde znepokojuje.

Ako mám reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

príchod súrodenca do života prvorodeného je vždy výraznou životnou udalosťou, ktorá sa kvalifikuje ako trauma. Odpoveď na náhlu zmenu fungovania vzťahov s rodičmi je veľmi individuálna. Prispieva k tomu založenie dieťaťa ako aj jeho vek. Váš synček bol pri príchode sestričky práve vo vývinovom štádiu sebauvedomovania a osamostatňovania, čo samo o sebe prináša do života dieťaťa zvýšenú hladinu stresu a zneistenia. Jeho správanie je jednou z možných odpovedí na stresujúce obdobie, ktoré prežíva. Týmto spôsobom vysiela kódovaný odkaz o tom, že vás potrebuje rovnako ako predtým než prišla sestra, dokonca ešte viac. Nevie to sám zvládnuť, potrebuje vašu výraznú podporu.

Dieťa prežívajúce regres potrebuje veľa lásky a porozumenia. Poskytovanie lásky spôsobom, ktorý on považuje za účinný, ten ktorému on rozumie. Zdá sa, že by to mala byť fyzická blízkosť, možno aj maznanie (je stále malý chlapček aj po príchode menšieho súrodenca).

Ak opustíte znepokojenie z jeho bábätkovského správania, inými slovami prestanete vnútorne so sebou bojovať, že toto a ono už veľký chlapec nerobí, synček sa bude môcť upokojiť a byť si istý, že je všetko v poriadku a máte ho radi so všetkým, taký ako je. Ak zmeníte uhol pohľadu na situáciu, budete mu dôverovať, čo sa prejaví na vašich postojoch, gestách i dotykoch a láska bude prúdiť k nemu bez podmienečne.

Oveľa viac pomôže, ak všetko vaše úsilie vložíte do energie na obnovenie vzťahu. Môže ísť o nečakané objatia, sústredený čas hry, zábavy podľa jeho preferencií, nečakane sa pri ňom pristaviť a venovať pár minút pozornosti,...). Potrebujete obnoviť jeho sebaistotu, teda ukázať, že ho milujete so všetkým aj s týmito problémami, ktoré spolu zvládnete.

Skúste zaradiť aj pravidelný spoločný čas zábavy celej rodiny podľa želania syna a to každý deň aj keď by išlo len o 5 minút. Podporíte tým pocit spolupatričnosti, ktorý posilňuje spoluprácu v rámci rodiny.

Nech sa darí.