Skoro štvorročný syn sa v noci pociká iba doma. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
13. máj 2020

Dobrý deň,

syn bude mať v lete 4 roky a s nočným pocikávaním má stále problém. Keď sme u mojich rodičov, tak tam sa budí suchý. Bolo to tak na Vianoce, keď sme tam boli takmer dva týždne, ale aj napríklad znova celý minulý týždeň. Odkedy sme sa vrátili domov, každé ráno prezliekam posteľ aj jeho. Evidentne dokáže vydržať celú noc bez toho, aby som ho musela budiť, preto sa mi ťažko verí tomu, že to nemá nič dočinenia s nami.

Chápem, že sa na nich teší a stále ich spomína, keď sa vrátime. Bývame cca 100 km od seba, vídame sa každý druhý víkend, niekedy ostaneme dlhšie. Boli aj noci doma, keď vydržal, ale zďaleka na neho nie je taký spoľahnutie ako tam.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

proces dozrievania močového mechúra je biologická záležitosť a nie je možné ho urýchliť. Zbytočným tlakom je dieťa konfrontované s pocitmi zlyhania, ktoré nemá ako ovplyvniť. Pokiaľ váš syn nemá žiaden fyziologický problém, biologické hodiny vám ukážu, kedy je už zrelý. Zmena prostredia nielen u detí, ale aj u dospelých prináša výzvu nastaviť sa na miesto a ľudí, kde je to inak ako doma, teda v primárne bezpečnom prostredí. To môže vplývať aj na nočné pomočovanie, teda na iný rytmus u starých rodičov.

Výčitky, kritika, a iné formy nerešpektujúcej komunikácie nepodporia sebadôveru dieťaťa potrebnú k zvládnutiu situácie.

Synovi môžete byť nápomocná tým, že keď sa ráno zobudí mokrý, situáciu zoberiete vecne s konštatovaním, že je mokrý, a preto sa treba dať do poriadku a posteľ tiež.

Buďte láskavá a empatická. To znamená, ak súcítite budete vedieť či ho máte podporiť slovne či objatím, alebo len konštatujete, čo sa stalo. Váš prijímajúci postoj plný dôvery vysiela podporu, že všetko spolu zvládnete.

Držím palce a prajem príjemné dni.