Syn zaspáva len pri dojčení. Mám ho odstaviť?

Zodpovedané
2. jún 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom 12 mesačného syna, ktorý od narodenia zaspáva pri dojčení. Cumeľ nemá a ani mojkáčika. Chce len maminku.

Už je to náročné, lebo mám aj dcérku v predškolskom veku. Neviem sa jej dostatočne venovať, keď malý je tak náročný. Veľakrát zaspí, uložím ho a je hore kým nedám prsník a znovu kolobeh. V noci tiež. Nemôžem celý deň, noc len ležať a dojčiť.

Cez deň počas hry taktiež pýta prsník, trhá mi tričko a už nevládzem. Rastú mu zúbky. V noci sa mi točí hlava, oblieva ma horúčava a som vyčerpaná.

Mám ho odstaviť z jedného dňa na druhý?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa popisu ste prišla do bodu, kedy zrejme dozrel čas, aby ste ukázala synčekovi, že aj vy máte potreby, ktoré treba naplniť. To znamená , že synčekovi vytvoríte priestor na to, aby nadobudol schopnosť samostatne sa upokojiť. Pochopiteľne, ide o proces, ktorý má svoje trvanie a aj náročnosť.

Preto je dôležité, aby ste v prvom rade bola jednoznačne rozhodnutá, čo idete robiť a ako to bude prebiehať. Navrhla by som vám, aby ste si predstavila ako by to ideálne mohlo vyzerať, ako mu budete láskavo a jasne komunikovať, čo sa ide diať. Vaša jednoznačnosť a láskavosť mu dodá bezpečie a istotu. Skúste si presne vybaviť intenzívne emócie, ktoré z jeho strany prídu, pretože nepozná zatiaľ iný spôsob ako si pomôcť. Opakujte si, že s porozumením a láskavým prijatím zmenu spolu zvládnete.

Kojenie a materské mlieko je pre zdravie synčeka ešte stále dôležité (viac tu https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php...), a preto by som ho oddeľovala od učenia nových spôsobov upokojenia a pokračovala by som v kojení v istom režime.

Mohlo by to vyzerať približne takto. Pred spaním či už cez deň alebo večer by som syna nakojila a vytvorila nový rituál. V izbe nech je prítmie, syna nakojíte, prečítate rozprávku, zaspievate uspávanku a položíte do postieľky. Ak bude nekľudný podajte mu čokoľvek zaujímavé ako plyšáka, knižku, hračku a nenúťte ho zaspať. Jednoducho pripravte všetko tak, aby keď bude unavený, mohol zaspať. Buďte obďaleč, ale nechajte ho nech sa skúsi upokojiť sám. Nápomocný je váš prijímajúci postoj, teda vnútri nebojujte s tým, že by mal už spať. Treba pripraviť podmienky a priestor na spánok, čas určuje dieťa. V prípade, že začne plakať počkajte, pristúpte k nemu, upravte mu čo treba, pohladkajte ho a opäť sa vzdiaľte v rámci miestnosti , ostávajte na dohľad.

Čo sa týka času ukladania k spánku, správny čas nájdete tak, že syna pozorujete, vciťujete sa a na základe toho zbadáte príznaky únavy.

Ráno po zobudení syna opätovne nakojte. Počas dňa mu pomáhajte upokojiť sa nejakou zaujímavou činnosťou.

Zmeny sú pre každé dieťa náročné, ale ich zvládaním sa vyvíja smerom k samostatnosti. Ešte je však stále veľmi malý a potrebuje veľa podpory a uistenia zo strany rodičov. Keď príde otec domov, nechajte im priestor, nech si vzájomne budujú vzťah a rozvíjajú spolu návyky upokojenia. Zatiaľ sa môžete vy naplno venovať dcérke. Treba rátať s tým, že zmena potrebuje čas a veľa trpezlivosti k prijatiu toho, že učenie je frustrujúci a náročný proces, ktorým si synček potrebuje prejsť.

Držím palce a prajem pekný deň: