Trojročný syn chce, aby som ho kŕmila. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

syn bude mať v júni tri roky a do škôlky pôjde v septembri. Keď papá za stolom s inými deťmi, tak sa napapá sám. Keď je doma sám, tak si žiada, aby som ho nakŕmila. Vraj on sa napapať nevie.

Odmietam to. Ak je hladný, býva nervózny a nepočúva. Trvám na tom, aby sedel za stolom pokým sa sám nenaje. Niekedy to trvá aj dve hodiny. Skrátka, hráme kto z koho.

Unavuje ma to, zbytočne sa medzi nami vyhrocuje nálada, som z toho podráždená. Rovnako sa správa pri obliekaní. Viem, že to dokáže aj sám. Je pohodlný a lenivý.

Ako na neho?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na začiatku by som si dovolila vysvetliť mechanizmus pochopenia ľudského správania. Keďže deti sú rovnaké ľudské bytosti ako dospelí majú identické fyzické aj duševné potreby.

Každý z nás potrebuje byť prijatý a milovaný taký aký je, mať aspoň jeden bezpečný vzťah a potom sa rozvíjame k samostatnosti a k užitočnosti druhým ľuďom. Správanie každého z nás vychádza z nejakej potreby. Ak dieťa nekoná vhodne, znamená to, že jeho konštruktívne snahy naplniť svoju potrebu zlyhali. Nevhodným správaním upozorňuje na to, že potrebuje rodičovskú podporu.

Podľa vášho popisu sa javí, že syn potrebuje uistenie a povzbudenie. Táto potreba môže vychádzať napríklad z toho, že je v intenzívnejšej vývojovej fáze. Skúste teda zmeniť uhol pohľadu a pozrite sa na synove správanie s tým, že mu chcete pomôcť nájsť spôsob ako sa najesť s radosťou a chuťou, rovnako obliecť sa bez toho, že by to riešil. Uistite ho, že ste s ním a spolu na to prídete ako problém vyriešiť. Skúste zapojiť hru, začať striedaním typu kúsok vykoná on, kúsok vy.

Prejavujte mu lásku spôsobom, ktorý preferuje a ukazujte mu, že mu veríte. Mimo týchto napätých situácií snažte sa zachytiť akúkoľvek snahu o samostatnosť a uznajte mu ju, aby videl, že ho chápete, že to nemá ľahké. Povzbuďte ho, že práve tá snaha mu pomôže nakoniec veci zvládnuť.

Na tejto platforme nie som však schopná identifikovať, čo presne sa medzi vami deje. To si vyžaduje podrobnejšie zistenie v rozhovore, z ktorého by vyšli adresné rady. Myslite na to, aby ste nevstupovali do boja, tlak a sila ublíži vám obom. Zameranie na konštruktívne riešenia a neobviňujúci uhol pohľadu vás dovedú k spolupráci.

Držím palce