Trojročný syn je dosť nervózny. Máme si jeho záchvaty nevšímať?

Zodpovedané
3. júl 2020

Dobrý deň,

mám trojročného synčeka ktorý je múdry, šikovný ale dosť nervózny. Keď nedostane to, čo chce, tak je zle. Kričí, piští, dostane záchvat nervov. Trvá to asi mesiac. Pred manželom si to nedovolí, pred ním má veľký rešpekt. Živel bol vždy, taký malý neposedko.

Máme si tieto záchvaty nervov nevšímať, alebo im máme riešiť krikom?

Ja si myslím, že krik a bitka nikdy nič nevyriešia.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček s najväčšou pravdepodobnosťou prechádza veku primeraným vývinovým štádiom osamostatňovania sa. Dieťa v tomto čase potrebuje vynaložiť veľa úsilia na to, aby dokázalo prekonať svoju úzkosť, ktorá vyplýva zo separácie od primárnej vzťahovej osoby- mamy.

Preto akákoľvek ďalšia námaha pridaná k separačnej výzve je už navyše a prejaví sa z nášho pohľadu nevhodným správaním. Ide však o uvoľňovanie nadmernej frustrácie, ktoré je veľmi dôležité pre zachovanie vnútornej rovnováhy.

To, čo v týchto náročných stavoch potrebuje je pochopenie. Znamená to prijatie jeho emócií, empatizovať s ním a vyjadriť súcit tým, že ho v prejavoch nezastavujete, ale vytvoríte bezpečný priestor k ich uvoľneniu. Teda miesto, kde neublíži sebe ani nikomu inému. Dôležité je byť pri ňom a uisťovať ho svojim pokojom, že tento stav skončí a nastane uvoľnenie, úľava, ktorú hľadá.

Myslite na to, že keď vám je jeho prežívanie nepríjemné, pre neho je až desivé. Nemá totiž ešte vyvinutý racionálny aparát v mozgu, aby si vedel s ťažkým prežívaním poradiť sám.

Preto potrebuje vás, aby ste ho sprevádzali pri ventilácii emócií a svojim pokojom mu dali najavo, že je to v poriadku. Keď sa utíši ponúknite mu objímajúcu náruč a uistenie, že ho máte rada aj s týmto a že vy to spolu vždy zvládnete.

Prajem veľa trpezlivosti.