Trojročný syn sa v noci budí a plače. Ako mu pomôžem?

Zodpovedané
4. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spánku trojročného syna. Posledné dva týždne veľmi zle spí. Často sa budí, plače, mrnčí, občas zúri a kope. Ráno vstáva o šiestej a veľakrát zúri.

Začal chodiť do škôlky, je tam spokojný. Predtým spával celé noci.

Ako mu môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prechod do inštitúcie je výraznou zmenou v živote dieťaťa. Ide o emočne náročný proces, kedy samostatne trávi čas odlúčenie od rodiča, teda mimo svojho bezpečia a istoty.

Napriek tomu, že v škôlke je rád, ide o namáhavú duševnú prácu. Počas celého pobytu sa učí fungovaniu podľa rytmu škôlky, zvyká si na nových ľudí, prostredie ako také. Toto je potrebné aj spracovať a zdá sa, že nahromadené emócie ventiluje v noci.

Pomôžete mu tým, že podporíte uvoľnenie nazbieraných emócií počas dňa. Cielene sa s ním hrajte hry ,pri ktorých sa nasmeje. Napríklad naháňanie, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uteká a sa smeje, zápasenie s otcom. Pochopiteľne nie tesne pred spaním.

Pred spánkom si ešte prejdite deň, otázkami, čo bolo dnes milé, namáhavé. Možno sa rozhovorí o škôlke. Pristavte sa pritom čo bolo ťažké a pomôžte mu to uzavrieť. Ak treba podporte v riešení.

Pri príjemných zážitkoch sa zastavte a rozoberajte emóciu, ktorú prežil. Ukončite rozhovor pri takejto príjemnej emócii, aby v uvoľnení a pokoji zaspával.

Prajem nech sa synovi podarí úspešne sa adaptovať.