Aká je pravdepodobnosť zdedenia intolerancií?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dedičnosti rôznych intolerancií. Ja mám intoleranciu na histamín, sacharidy, laktózu, trehalázu. Tieto mi boli zistené asi 3 roky po prvom pôrode.

Aká je pravdepodobnosť, že ich zdedia moje deti?

Je normálne, že sa občas objavujú nestrávené zvyšky v stolici u mladších detí?

Najmä mrkva, hrášok, občas ryža. Tieto problémy má občas 2,5-ročná dcéra, ktorá je z dvojičiek.

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoviem Vám na jednotlivé otázky.

Aká je pravdepodobnosť, že ich zdedia moje deti?
Takýto typ intolerancie má pôvod v nedostaku daného enzýmu. Intolerancia vzniká z rôznych príčin.
Môže byť sekundárna v detskom veku,kedy v dôsledku predčasného narodenia alebo ak nie je dostatočne vyvinutý tráviaci trakt.
Ďalej môže ísť o dočasnú intoleranciu v dôsledku prekonaného infektu v tráviacom trakte.
Tretí typ intolerancie vzniká ako odpoveď na zápal v dvanástniku.
Takto vzniká napr. laktózová intolerancie bez genetického základu.

Vrodený nedostatok laktázy sa dedí autozomálne recesívnym spôsobom. To znamená, že obe kópie génu LCT v každej bunke musia mať variant, ktorý spôsobí poruchu. Rodičia jednotlivca s autozomálne recesívnym stavom nesú každý jednu kópiu zmeneného génu, ale zvyčajne nevykazujú príznaky a symptómy tohto stavu.
Inými slovami - tento gén musia odovzdať obaja rodičia a práve symptómy nie sú u rodičov prítomné.
Preto túto informáciu môžete absolvovať genetický test a zistiť tak, či Vaše dieťa má predispozíciu na laktózovú alebo histamínovú intoleranciu.
Ostatné Vami spomínané intolerancie sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené zápalom a všeobecne vrodený typ takejto intolerancie je veľmi raritný.

Je normálne, že sa občas objavujú nestrávené zvyšky v stolici u mladších detí?
Do určitého veku je to úplne normálne.

Najmä mrkva, hrášok, občas ryža. Tieto problémy má občas 2,5-ročná dcérka, ktorá je z dvojičiek.
Toto by som považovala za úplne normálne.

Ak máte obavy, môžete si zakúpiť genetický test a zistiť tak, či je vrodená predispozícia na intolerancie aj u detí Ako som spomínala näjma na LIT a HIT. Je to nenáročný test, ktorý sa robí výterom z bukálnej steny a posiela sa naspäť do laboratória.
Takýto test sa dá urobiť napr. aj na celiakiu alebo iné dedičné ochorenia.

Ak sa Vám bude zdať, že dieťa neprospieva, má tráviace ťažkosti, bolieva ho brucho, je unavené a podobne - riešte situáciu s pediatrom a gastroenterológom. Určitá opatrnosť pri Vašej anamnéze je na mieste.

Ak by ste potrebovali poradiť so stravou pri tejto kombinácií intolerancií, budem rada ak Vám budem môcť pomôcť. Bolo by dobré, aby ste svoj stav stabilizovali a zaradili do stravy čo najväčšie možné spektrum potravín.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/