Aké raňajky pre obézne 9 ročné dieťa?

Zodpovedané
1. mar 2019

Dobrý deň,

mám 9 ročného syna s nadváhou cca 10 kg.

Aké raňajky, desiatu a olovrant mu mám pripravovať do školy?

Ďakujem

Dobrý deň,

množstvo potravín a vybrané potraviny u detí vychádzajú zo všeobecných pravidiel. Základom je energetický zákon výkon a výdaj. Obezita u detí je aj jedným z dedičných faktorov. Pokiaľ má dieťa predispozíciu a my o nej vieme, je veľmi dobré ju riešiť už v rannom veku.

Držte sa nasledujúcich pravidiel

PESTROSŤ - zohľadňujeme všetky dostupné potraviny
GEOGRAFICKÁ POLOHA A SEZÓNNOSŤ- nekonzumujeme potraviny v zime, ktoré sú letné a naopak
STRAVA S NÍZKYM GLYKEMICKÝM INDEXOM - prevažovať by mali sladkosti vo forme ovocia, výrobky z komplexných obilnín, domáce mliečne dezerty.
ČISTÉ BIELKOVINY- mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, orechy a semená by mali deti konzumovať striedavo a najmä v pôvodnom stave. Kupované výrobky správnu výživu nezabezpečia, navyše pridané cukry a látky zhoršujú metabolické pochody a imunitnú odpoveď.
PITNÝ REŽIM - pravidelnosť vo forme čistej vody sladenej ovocnými šťavami, bylinné a ovocné detské čaje.
KORENINY A SOĽ - v malej miere
DOMÁCA ROZMANITÁ STRAVA
FYZICKÁ AKTIVITA A DOSTATOK SPÁNKU

Zdravé sladkosti nájdete tu: https://www.biosalus.sk/sladke/

Aj v tomto prípade platí, že na presné odporúčania konkretných potravín je potrebné poznať anamnézu, stav, aktuálnu stravu a dennú aktivitu dieťata.

Prípravou stravy zo základnych surovín níč nepokazíte. Veľmi rada Vám odpoviem na konkrétne otázky osobne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/