Ako doplniť vitamíny u dieťaťa s Downovým syndrómom, ktoré má histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
18. jan 2022

Dobrý deň,

2,5 ročnej dcére s Downovým syndrómom zistili HIT. Alergie boli negativne. Lekar radil diétu - vysadiť čokoládu, paradajky, banán, vajcia, jahody, orechy, údeniny, citrusy, tvrdé syry a kysnuté cesto.

Lenže rodičia väčšich deti s Downovým syndrómom radia, že by sme mali vysadiť zo stravy mlieko a lepok. Vraj z vlastných skúsenosti robia problémy, aj keď vyšli negatívne.

Čo mám dávať dieťaťu pravidelne jesť, aby som doplnila chýbajúce vitamíny a minerály?

Ktoré suroviny by mali byť každodenné a dodajú jej všetko potrebné na vývoj, ale nezaškodia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tento problém si vyžaduje individuálny prístup nutričného terapeuta. Je dobré poznať okrem alergií aj iný typ protilátok. A to intolerancie. Intolerancie laktózy, mliečnej bielkoviny, lepku vajec a podobne. Tieto robí gastroenterológ.

Histamínová intolerancia býva často dôsledkom, ale závisí od rekacií po strave a od symptómov. Bolo by lepšie, ak by sme mohli stav dcérky prekonzultovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/