Ako postupovať v prípade, že mi z testu výjde histamínová intolerancia?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možného ďalšieho postupu. Už cez rok a pol trpím nádchou, kýchaním, opuchmi a svrbením slizníc nosovej a ústnej dutiny. Navštívila som alergológa. Kožné a krvné testy vylúčili alergie, takže alergológ to uzavrel, že z ich strany so mnou už nemajú čo riešiť. Povedal, že už chodiť nemusím ani keby to bolo horšie, lebo alergického pôvodu to nie je. Vraj nech vyskúšam ORL (tam som ešte nebola). Tieto problémy trvajú do dnešného dňa a postupom času sa k tomu pridali aj tráviace problémy ako bolesti brucha, zápcha, ďalej aj časté migrény, únava, párkrát aj výrazný opuch pier a pod.

Potom som sa dočítala o HIT a chcela som sa nechať otestovať, nakoľko sú tieto moje problémy už dosť nepríjemné a dlhotrvajúce. Od mojej vtedajšej návštevy na alergológii ubehol cca pol rok, na termín som predtým čakala cez 3 mesiace a plus to so mnou z ich strany uzavreli, takže som nemala chuť tam kvôli tomu volať. Tak som našla laboratórium, kde sa dalo na tieto HIT testy objednať za poplatok aj bez odporúčania lekára. Výsledky ešte nemám.

Ak by tento výsledok hovoril o pravdepodobnosti HIT, ako by som mala ďalej postupovať?

Koho osloviť, ak by som už mala takýto výsledok?

Mám to riešiť u obvodnej lekárky, alebo navštíviť rovno alergológiu?

A keďže sú čakačky cez 3 - 4 mesiace, tak v prípade pozitívneho výsledku za ten čas čakania na vyšetrenie je vhodné už vyradiť nejaké potraviny, alebo to riešiť až po alergo?

V prípade negatívneho výsledku na HIT, ako ďalej riešiť moje ťažkosti?

Momentálne mám od lekára iba výmenný lístok na ORL.

Ďakujem

Dobrý deň,

symptómy, ktoré opisujete patria medzi jedny z mnohých akými sa prejavuje histamínová intolerancia. Táto diagnóza má dedičný základ a ide vlastne o vrodený nedostatok enzýmu diaaminoxidáza. Viete si tak urobiť genetický test. Potvrdenie diagnózy sa zisťuje histologickým vyšetrením na gastroenterológií. Odoberie sa vzorka z dvanástnika a stanoví sa hodnota enzýmu DAO.

Odber množstva histamínu z krvi nemá výpovednú hodnotu už v dnešnej dobe. Dnes už vieme, že hodnota histamínu sa počas dňa mení a závisí od vnokajších aj vnútorných procesov nášho metabolizmu.

Je však možné, že sa Vám z istého dôvodu tvorí nadmerné množstvo histamínu v krvi a imunitný systém reaguje prehnane - podobne ako pri alergii. Tu je v rukách Vás a lekárov zistiť primárnu príčinu vzniku sekundárneho syndrómu HIT.

Kľudne naštívte aj to gastro.

Určite môžete krátkodobo (teda max. 6 týždňov) vyskúšať nízkohistamínovu stravu.
Taktiež odporúčam novú diétu podporiť arometarpiou, napr. Benedictus kvapkami.
Je možné, že hľadanie riešenia bude dlhodobé. Ak si nebudete dať rady, kľudne ma kontaktujte.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/