Ako prebieha vyšetrenie na intoleranciu laktózy u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vyšetrenia na gastre na intoleranciu laktózy. Dvojročná dcéra sa lieči na imunoalergológii od 7. mesiacov. Keď mala 4 - 5 mesiacov, tak v priebehu pár dní sa jej na 80% telíčka vytvorili zapálené ložiská ekzému. V tomto období bola plne dojčená a pomerne rýchlo sme striktným vyradením všetkých potenciálnych alergénov prišli na laktózu. Ani ja a ani dcérka sme celé mesiace nekonzumovali nič mliečne a pokožka sa v priebehu mesiaca úplne vyčistila.

Teraz je v stave, že v obmedzenom množstve toleruje tvrdý bezlaktózový syr a maslo. Skúsila som bezlaktózovú smotanu a mlieko do jedla, no stav pokožky sa zhoršil.

Môže to byť prejav alergie na BKM?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak ste zatiaľ neabsolvovali testy, váš lekár by mal otestovať všetky súvislosti s mliekom. To znamená, alergia na mliečne bielkoviny - srvátka, kazeín a intolerancie na laktózu, mliečne bielkoviny, prípadne celé mlieko.

Ak ste však na diéte bez mlieka, protilátky sa pravdepodobne nepotvrdia.

Druhá vec je, že ak vnímate vyradenie mliečnych vecí zo stravy pozitívne, môžete pokračovať v tom aj bez testov a postupne v predškolskom veku skúsiť eliminované potraviny zaradiť v malých množstvách.

Potrebné je len zabezpečiť v strave dostatok živín a minerálov počas diéty, s čím vám rada pomôžem.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/