Ako sa stravovať pred vyšetrením príbuzných na celiakiu?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

trojročnému synovi diagnostikovali celiakiu. S manželom a aj s mladším 1,5-ročným synom sa máme dať tiež otestovať.

Koľko lepkových potravín máme denne skonzumovať, aby neboli skreslené výsledky?

Stačia každý deň napríklad raňajky vo forme pečiva?

Varím väčšinou prirodzene bezlepkovo, aby nebol problém.

Musím robiť napríklad aj halušky zvlášť lepkové?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak idete absolvovať test zo séra - teda krvi, tak stačí ak budete konzumovať lepok v normálnej miere - raz denne. Ak by bol výsledok pozitívny, z krvi ho zaznamenáme po dobu 90 dní od konzumácie. Teda tak dlho aká je životnosť erytrocytov.

Ak idete absolovať genetické testy, tak lepok konzumovať nemusíte. Tento test odporúčam aspoň pre 1,5-ročného syna. Robí sa z bukálnej sliznice a je absolútne bezbolestný. Akurát je potrebné ho zaplatiť. Ak by ste sa teda chceli vyhnúť odberu krvi.
Ja som tiež celiatička a syn mal genetický test pozitívny. Preto je sledovaný raz ročne odberom krvi.

Pokiaľ by však bol test genetiky negatívny, šanca je veľmi nízka, že by sa celiakia prejavila. Vedecké štatistiky udávaju 0,1% šancu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/