Ako sa zisťuje intolerancia?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

mám tráviace ťažkosti a chcela by som sa dať otestovať na intoleranciu laktózy a lepku.

Na zistenie intolerancie laktózy sa idem objednať na imuno-alergológiu. Z ich web stránky mi vyplýva, že robia výdychový laktózo-tolerančný test.

Je toto jediný a hlavne spoľahlivý test na zistenie intolerancie laktózy?

Ako inak sa ešte zisťuje intolerancia?

Ako sa zisťuje intolerancia lepku?

Zisťuje to obvodná lekárka, alebo sa mám objednať k nejakému špecialistovi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

intolerancia laktózy sa zisťuje buď z krvi (prípadne histológiou) alebo výdychovým testom. Obidva testy sú dostatočné na preukázanie intolerancie.

Intolerancia lepku má viacero podôb. Môže sa jednať o intoleranciu autoimunitnú -celiakiu, intoleranciu lepku ako bielkoviny alebo intoleranciu a alergiu konkrétnej obilniny (pšenica, raž).

Základné vyšetrenie pre celiakiu zisťuje aj obvodný lekár z krvi (ak nie ste zatiaľ pacientka gastro), po pozitívnom výsledku posiela na gastro, kde sa uskutočňuje endoskopia s následným odberom tkaniva z čreva.

Intoleranciu na lepok alebo konkrétnu obilniny vie zistiť gastroenterológ.
Alergia prislúcha alergológovi.

Všetky podozrenia na intoleranciu alebo alergiu lepku treba konzultovať s obvodným lekárom, ktorý už zváži špecialistu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/