Akú diétu pri skríženej alergii?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

z krvných testov mi vyšli pozitívne IgE protilátky na: tomka voňavá, reznačka, timotejka, raž, jelša, breza, lieska, mačka - srsť, jablko.
Všetky sú vysoko pozitívne (min. 4. stupeň).

Lekárka mi povedala, že mám držať diétu a vyradiť z jedálnička potraviny skrížené s uvedenými alergénmi. Našla som len potraviny so skríženými reakciami s jelšou, brezou a lieskou. Ostatné nie.

Má význam takáto diéta?

Existuje aj zdroj, kde sú uvedené skrížené reakcie na všetky pozitívne otestované alergény?

Okrem toho už pri uvedených 3 alergénoch je pomerne veľa potravín ako potenciálne alergozujúcich.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

potravín, ktoré sú skrížené s týmito alergénmi je naozaj veľké spektrum. Preto sa odporúča vyradiť tieto potraviny najmä v období kvitnutia týchto alergénov. Ak sa jedná o ovocie a zeleninu, tak tepelne upravené sa môžu celoročne.

Peľ brezy a potravinové alergény
· Čerstvé ovocie: jablko, čerešňa, višňa, broskyňa, marhuľa, hruška.
· Exotické ovocie: kivi, litchi, avokádo.
· Surová zelenina: surový zeler, karotka, zemiaky, špargľa, hrášok.
· Orech: lieskové, vlašské, mandle.

Peľ tráv, obilnín a potravinové alergény
· Rajčiny, sója, šošovica, mango, špenát, cukrová repa, pšeničná múka, arašidy.
· Melóny cukrové, vodové.

Diéta má význam najmä pre zníženie rizika anafylaxie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/