Akú stravu má mať dieťa pri pankreatitíde?

Zodpovedané
22. jún 2021

Dobrý deň,

5 ročná dcérka sa dlhodobo sťažuje na bolesti bruška. Tie bolesti nesúvisia s jedením. Niekedy sú nalačno, niekedy po jedle, niekedy 2 hodiny po jedle. Bolesť príde hocikedy a preruší jej činnosť, ktorú vykonávaj. Po chvíli bolesť odíde. Niekedy je to viackrát za deň, niekedy zase pár dní vôbec.

Pediater nám urobil všetky vyšetrenia a boli negatívne, teda okrem amyláz v krvi. V moči boli tiež vyššie hodnoty. Automaticky sme ju objednali na gastro, no termín je až o mesiac.

Zo stravy má zatiaľ vylúčiť tuky a čokoládu.

Akú stravu odporúčate pre moju dcérku?

Musí mať radikálnu diétu?

Problém s jedením nemala, pekne vždy prospievala, nikdy negrcala, nehnačkovala. Len tie bolesti bruška.

Ďakujem

Dobrý deň,

na gastre vám vyšetria intolerancie na potraviny ktoré budú asi príčinou ťažkostí. Na USG sa ukáže či sa jedná o poruchu z niektorých tráviacich orgánov. Zatiaľ zaraďte bezvyškovú a šetriacu diétu.

Ak by ste vyradili niektorú zo základných potravín ako laktózu alebo lepok, testy by mohli vyjsť falošné. Zatiaľ vám neostáva iné ako variť polievky a varené jednoduché jedlá.

Bezvyšková diéta je najmä o vyradení semienok šupiek, hlúbikov z kapustovín, hríbov a všetkého, čo sa ťažšie trávi.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/