Čo môže jesť 6,5 ročné dieťa, ktoré má histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

6,5 ročnej dcérke pred mesiacom stanovili histamínovú intoleranciu. Jej hodnota enzýmu DAO je 1 (bolo mi povedané, že hraničná hodnota je 10)
Dcéra má problém z nadúvaním a opuchom v hrdle (s tým spojené pohmkávanie.

Od 2,5 roka dcéra držala bezmliečnu a bezvaječnú diétu (alergia na bielkovinu mlieka a vajca). Dcéra okrem zakázaných potravín začala odmietať úplne všetky druhy zeleniny a ovocia (okrem jablka) vraj to má psychologický podtón, lebo zrazu nemohla obľúbené maškrty a jedlá.

Pred 6 mesiacmi jej vyšli 3x za sebou dobré výsledky. Začala papať "normálne". Jedlá, ktoré mala rada ako malá, tak teraz nechce a chuť mliečnych výrobkov a jedál jej prekážajú.

Problémy sa jej vrátili v horšom znení a zistili jej HIT. S manželom sme si všetko naštudovali s začali zisťovať po meste, kde čo kúpime. S mäsom je problém (čerstvé morčacie, jahňacie a teľacie viem zohnať 1x do týždňa) a zeleninu nechce. Jej jedálniček pozostával prevažne z kuraťa, bravčového mäsa a sóje a bielej múky. Nič z toho nemôže, lebo je jej zle.

Špaldová múka je fajn, ale na sladkom tiež nemôže byť.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako som tu mnohokrát spomínala histamínový zápal je prevažne dôsledok funkčných alebo zápalových procesov v tráviacej sústave. S tým súvisí aj alergia na mliečnu bielkovinu a bielok vajíčka. Tu je tiež dôležité poznať či sa jedná o alergiu alebo intoleranciu na bielkovinu.

V každom prípade výsledky po diéte vyjdú vždy negatívne, neviem teda kto a presne na čo Vás testovali, ale ak vyradíme zo stravy nejakú potravinu tak protilátky sa nám v krvi už neukážu. Toto mohol byť dosť krok vedľa a mohlo to vyvolať ďalšie syndrómy, vr. HIT, ktorá nie je primárnou príčinou ťažkostí. Diagnózou je niečo iné, neodhalené a ak sa stanoví tak po správnej liečbe a diéte sa zregeneruje črevo a obnoví sa aj enzým DAO.

V konečnom dôsledku je potrebné hľadať príčinu ťažkostí, pretože takto sa dostávate do bludného kruhu diéty, ktorá je ochudobnená o základné živiny a je veľmi stresujúca pre dieťa.

Preto by som Vám odporučila konzultáciu, ktorú si môžeme dohodnúť cez mail info@imwell.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/