Čo môže jesť dvojročné dieťa so silným atopickým ekzémom a histamínovou intoleranciou?

Zodpovedané
18. sep 2019

Dobrý večer,

môj syn ma od troch mesiacov silný atopický ekzém na líčkach. Absolvovali sme rôzne vyšetrenia. Teraz ako dvojročnému mu zistili histamínovú intoleranciu a alergiu na kazeín, roztoče.

Aký jedálniček mu mám zostaviť?

Môže jesť pečivo?

Môže z toho vyrásť?

Už sme skúšali 5 týždňov bezlepkovú diétu a líčka sa aj tak zapalovali. Tiež sme skúšali bezmliečnu diétu na 4 tyždne a nič sa nezmenilo. Bolesti bruška nemá a nemá ani gastro problémy.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

atopický ekzém, resp. stav pokožky je zrkadlom tráviacej sústavy a teda aj čriev. Preto za ekzémom treba hľadať vnútornú príčinu. U detí je to často práve neschopnosť stráviť zložité molekuly mlieka. Alergia v pravom slova zmysle sa prenáša protilátkami IgE.

Ostatné protilátky (IgA, IgM, IgG) poukazujú na intoleranciu-precitlivenosť. Alergia na kazeín aj roztoče podnecuje syndróm histamínovej intolerancie. Preto je pravidlom, že s diétou vymizne aj histamínová precitlivenosť.

Základom pre vás je vylúčiť akékoľvek zložky mliečnej bielkoviny, spracované potraviny a cukry a poskladať plnohodnotný jedálniček pre dvojročné dieťa.

Očakávaný výsledok a ústup prejavov je časovo individuálny, a preto treba byť trpezlivý.
Odporúčam sa obrátiť na odbornú pomoc, keďže riešenie situácie je postavené na individuálnom nastavení. Rada vám poskytnem potrebné informácie.

Ak neboli preukázané pozitívne protilátky proti lepku, zatiaľ sa bezlepkovou diétou nezaoberajte. V tejto súvislosti však môžete striedať prirodzene bezlepkové obilniny. Pozor si dávajte na pečivo z obchodu a obsah mliečnej bielkoviny v ňom.

Vymiznutie alergie v predškolskom veku sa udáva najmä u detí alergických na srvátku. Alergia na kazeín má nižšie percento vymiznutia. Ale je to tiež bežný jav, najmä ak sa alergia včas odhalí a rieši diétou.

Strava u dvojročných detí však stále môže byť tak trochu monotónna a najmä domáca z kvalitných surovín. Do 3-5 rokov sa buduje imunita a stabilizuje sa črevný bióm. Tak práve v tomto období treba byť zvlášť opatrní pri sladkostiach, sladených nápojoch, spracovaných mäsových a iných výrobkoch.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/