Čo môžem jesť, keď mám alergiu na pele/trávy a skrížené alergie?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

mám alergiu na pele/trávy a skrížené alergie.

Čo môžem jesť?

Musím vylúčiť pšenicu, kukuricu a ovos?

Aj pri quinoe sa píše, že môže byť skrížená alergia.

Musím úplne vynechať obilniny a konzumovať iba ryžu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

o skrížených alergíach tu bola už veľakrát reč.

V období kvitnutia tráv a vyššej koncentrácie peľov v ovzduší je potrebné si dávať pozor na diétu s potravinovami obsahujúcimi bielkoviny skrížených alergénov.

Pri ovocí a zelenine sa jedná o kontakt so surovými potravinami. Avšak niektorí alergici reagujú aj na tepelne upravené.

Lepkové obilniny môžu spôsobiť alergickú reakciu, preto sa im treba vyhýbať. V zozname je len pšeničná múka, ale neviem na aké konkrétne alergie máte.

Pýtajte si preto zoznam skrížených alergénov u svojho imuno-alergológa.

Peľ brezy a potravinové alergény

  • Čerstvé ovocie: jablko, čerešňa, višňa, broskyňa, marhuľa, hruška
  • Exotické ovocie: kivi, litchi, avokádo
  • Surová zelenina: surový zeler, karotka, zemiaky, špargľa, hrášok
  • Orech: lieskové, vlašské, mandle

Peľ tráv, obilnín a potravinové alergény

  • Rajčiny, sója, šošovica, mango, špenát, cukrová repa, pšeničná múka, arašidy
  • Melóny cukrové, vodové

Peľ palina a potravinové alergény

  • Zeler (aj varený), karotka, petržlen
  • Korenie: fenikel, kari, aníz, chilli, koriander, estragón, artičoky, rumanček, slnečnicové semienka, paštrnák, ligurček, bazalka, majorán, oregáno , tymián, rozmarín, mäta, šalvia, feferónky, zelené a čierne korenie
  • Mango

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/