Čo znamená, keď sú protilátky IG A na gliadín zvýšené?

Zodpovedané
7. apr 2021

Dobrý deň,

už niekoľko rokov mám diagnostikovanú intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka a sóju. Zároveň mám hypotyreózu. Zvýšené IgA a Ig G protilátky pretrvávajú. Minulý rok mi vyšli protilátky Ig A aj proti gliadinu. Bola som v rannom štádiu tehotenstva, nasadila som po konzultácii s imunológom bezlepkovú diétu a vyšetrenie na gastre som kvôli tehotenstvu neriešila.

Bezlepková diéta mi zlepšila kvalitu života, menej nafukovania, menej kŕčov, relatívne pravidelná stolica s občasnými hnačkami. Možno sa to zlepšilo aj tehotenstvom.

Teraz v marci 2021, cca rok na bezlepkovej diéte, 4 mesiace po pôrode som konečne absolvovala aj gastro vyšetrenie s takýmto nálezom:
Anti-gliadin IG A 29.76 (pozitívne nad 14)
Anti gliadin IG G 6,17 (negatívne)
Anti milk IG G 17,44 (pozitívne)
Anti milk IG A 93,03 (pozitívne)
Sója IG A a Sója IG G tiež pozitívne
Pravdepodobnosť HIT nízka

Na základe výsledkov aj gastroakopie doktor vyhodnotil, že nejde o intoleranciu lepku a ani o celiakiu. Zároveň z gastroskopie vyšiel deficit aktivity sacharázy (20%) a trehalázy (40%).

Odporučil mi teda nekonzumovať mliečne výrobky, sóju, hríby a obmedziť bežný kuchynský cukor, sladené nápoje. K lepku sa nevyjadril.

Môžem podľa Vás konzumovať potraviny s lepkom?

Sú pre mňa bezpečné, aj keď mi vychádzajú IG A protilátky na gliadin?

Čo to znamená, keď sú tieto protilátky IG A na gliadin zvýšené?

Mám začať postupne s malým množstvom lepku?

Problém mi robí napríklad aj pohánka a bezlepkové ovsené vločky. Zvyčajne sa mi vyhodí po nich svrbivá pľuzgierová vyrážka na predlaktí.

Súvisí to so zvýšenými protilátkami gliadínu IG A?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa výsledkov je pozitívna hodnota protilátok IgA na gliadín čo je bielkovina obsiahnutá v lepku. Imunoglobulín triedy A (IgA) je protilátka prítomná v sére aj sekrétoch. Na povrchu slizníc tvorí významnú časť ich ochrany (napr. čreva).

Pri mlieku aj sóji máte pozitívne aj protilátky triedy G, ktoré hovoria o opakovanom vystavení organizmu antígénom.

Znížená činnosť enzýmov poukazuje na poškodenie črevnej steny, kde sa enzýmy nachádzajú a dochádza tak k ich zníženej funkcii.

Rada by som problém s Vami prekonzultovala, je natoľko obsiahly, že sa mi nedá naňho v jednoduchosti prekonzultovať.

Otázna je anamnéza, aktuálne symptómy, prejavy, celkový stav aj to či dojčíte alebo nie.

Budem rada, ak ma budete kontaktovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/