Čo znamenajú tieto výsledky z krvi?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

v marci 2018 môjmu 7 ročnému synovi zistili intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka, na laktózu, alergiu na bielok a histamínovú intoleranciu.

Podľa testov nie je bezlepkový, múku môže. Dodržiavali sme iba bezmliečne a bezbielkové jedlo pol roka.

V septembri 2018 mu robili znova krvné testy. Výsledky prikladám v prílohe.
ABKM kleslo na 65 zo 105.

Test na sóju bol pozitívny.

V októbri som sa rozhodla, že prejdeme na chvíľu na bezlepkové jedlo a všetko sa mu zlepšilo. Dovtedy mal problém so stolicou a hlienmi, bol stále chorý a zasoplený, strašne mu smrdelo z úst. Keď začal dodržiavať bezmliečne, bezsójové, bezbielkové a bezlepkové, tak sa mu polepšilo.

Čítala som, že nemôžem mu úplne vysadiť lepok, lebo organizmus môže na to zareagovať tak, že nebude potom tolerovať lepok.

Tak mu robím také aj také jedlo, aby cez deň nemal iba bezlepkové. Znova začínam cítiť, že mu niekedy smrdí z úst. Na kontrolu ideme až v marci. Narodil sa so strašným refluxom.

Aký je Vás názor na tieto výsledky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

testy, ktoré ste poslali, poukazujú na intolerancie sóje a mlieka v kombinácií s dvoma typmi protilátok IgG a IgA. To je celkom jasný výsledok a diéta by mala byť komplet bez živočíšneho mlieka a sóje. Protilátky anti-Gliadín boli testované kvôli celiakii a intolerancii lepku. Tie vyšli negatívne, čiže celiakia sa z nich nepotvrdila.

Čo však vyšlo pozitívne je marker tTG - tissue transglutaminase immunoglobulin G.

Celiakia ako diagnóza sa zpravidla stanoví až po pozitívnych markeroch tTG IgA spolu s tTG IgG. Potvrdzuje to aj štúdia z roku 2017, kedy bola hodnotená datábaza pacientov od roku 1997 do 2014, ktorí mali pozitívne IgG na tTG a negatívne IgA. Výsledkom a záverom je, že zvýšené protilátky IgG nepredvídajú riziko celiakie pokiaľ sú IgA v norme.

Druhá stránka veci je, že ak cítite, že syn na bezlepkovej diéte prospieva a jeho stav sa lepší, bolo by vhodné v bezlepkovej diéte pokračovať. Na diétu bez lepku organizmus určite nebude reagovať negatívne. Negatívne môže organizmus reagovať na zlú skladbu bezlepkovej stravy s vysokým obsahom škrobov, cukru a nedostatku vlákniny. Čo však môžeme považovať za zdravé v rámci bezlepkovej diéty je diskutabilné. Každopádne pestrá strava je základ v detskom jedálničku, preto je potrebné si premyslieť jednotlivé druhy potravín a vyťažiť z nich maximu živín, ktoré absentujú kvôli diéte.

Pri viacnásobných intoleranciách je výstelka čreva poškodená a je oslabená aj jeho fyzická bariéra vo forme probiotického filmu. V dôsledku poškodenia môže dochádzať aj k disfunkcii diaminoxidázy, ktorá rozkladá histamín. Preto je veľmi dôležité sústrediť sa na uzdravenia a stabilizáciu. Výživa je v prípade viacnásobných intolerancií komplikovaná a u detí zvlášť. Preto by som s Vami rada osobne rozbrala jedálniček vášho syna aby ste tak predišli prípadným chybám, alebo nedostatku živín.

Pozitívne alergické protilátky IgE na vaječný bielok nevidím, ani hodnoty HIT.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/