Čomu sa musí dcérka s intoleranciou vyhýbať?

Zodpovedané
8. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výsledkov z kožných testov mojej dcérky, ktorá má histamínovú intoleranciu a intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka.

Čomu sa musí vyhýbať?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky sú ťažko čitateľné a neprehľadné, ale uvádza sa : pravá alergia na zeler s protilátkami IgE. Pri pravej alergi je riziko anafylaxie pri požití alergénu. Celkovo sú zvýšené IgE protilátky
Kožné testy zhodnotili histamín, kedy by bolo vhodné zhodnotiť aj diaminoxidázu v krvi, tiež z histologickej zložky a to aj jej kvantitu a kvalitu.

Kožné testy zhodnotili aj problém s týmito potravinami - arašidy, pomaranč, vaječný žĺtok, KM -kravské mlieko?, D.p a D.FA - táto skratka mi nie je známa,
Problém je aj s inhalačnými alergiami - vŕba, breza, topoľ a pes. Vo vegetačnom období môže dochádzať k skríženým alergiám s niektorými potravinami. Prejavy sú najmä ako orálny syndróm - opúchanie a svrbenie okolo úst.

Peľ brezy a potravinové alergény
· Čerstvé ovocie: jablko, čerešňa, višňa, broskyňa, marhuľa, hruška
· Exotické ovocie: kivi, litchi, avokádo
· Surová zelenina: surový zeler, mrkva, zemiaky, špargľa, hrášok
· Orech: lieskové, vlašské, mandle
Peľ tráv, obilnín a potravinové alergény
· Rajčiny, Sója, šošovica, mango, špenát, cukrová repa, pšeničná múka, arašidy
· Melóny cukrové, vodové
Peľ paliny a potravinové alergény
· Zeler (aj varený), karotka, petržlen
· Korenie: fenikel, kari, aníz, chilli, koriander, estragón, artičoky, rumanček, slnečnicové semienka, paštrnák, ligurček, bazalka, majorán, oregáno, tymián,rozmarín, mäta, šalvia, feferónky, zelené a čierne korenie
· Mango

Diéta alebo stravovanie by malo byť upravené bez týchto alergénov. Histamínová intolerancia nie je dostatočne doagnostikovaná a jej pozitívny výsledok môže byť tým, že ste doteraz o alergiách nevedeli.

Sústreďte sa preto najmä na stravu bez kravského mlieka (problém robia aj kozie a ovčie mlieka), vajíčka by ste mal na čas vyradiť úplne, alergia je však len na žĺtok - tu treba byť obozretní aj pri konzumácií kuracieho mäsa.

Samozrejme v strave by sa nemali nachádzať ani spomínané alergény, ktoré vám vyšli v testoch.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/