Dá sa úplne vyliečiť z histamínovej intolerancie?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti vyliečenia z histamínovej intolerancie. Pred dvoma rokmi som začala mať zdravotné problémy a po veľa vyšetreniach mi bola diagnostikovaná alergia na BKM. Po vyradení mlieka a mliečnych výrobkov však problémy pretrvávali a následne na alergológií mi bola diagnostikovaná HIT, alergia na lepok a postupne ďalšie rôzne potravinové alergie.

Alergia na BKM sa podľa opakovaných testov po roku vytratila. Diétu čo sa týka HIT a ďalších alergénov som samozrejme ďalej dodržiavala, ale histamín mi stále klesal (testy robené každý pol rok). Z počiatočných 9 mi postupne klesol na 6 (testy robené pred pol rokom). A podľa posledných výsledkov z pred 3 týždňov mám hladinu HIT až 14,4.

Je možné HIT definitívne vyliečiť?

Alebo je riziko, že po zaradení vysadených potravín sa HIT opäť vráti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte naozaj potvrdené alergie na potraviny, je možné ich pokladať za hromadenie histamínu v krvi. A po vyradení alergénov sa množstvo histamínu v krvi normalizovalo.

Ak by však išlo o intolerancie (rozdiel v protilátkach), tak by bolo dobré poznať príčinu vzniku intolerancií a aj následnej disbiózy, ktorá spôsobuje hromadenie histamínu.

Ak by ste mali napr. zápal žalúdka, iný zápalový problém alebo funkčný problém trávenia, stačilo by dodržiavať diétu len na tento problém a vtedy by sa nemal vrátiť histamínový zápal.
Preto je dobré vedieť príčinu ťažkostí a čí máte alergie alebo intolerancie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/