Dajú sa intolerancie vyšetriť u lekára, aby sme mali nárok na recepty na bezlepkovú diétu?

Zodpovedané
6. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom syna - 15 rokov. Asi 3 roky má problémy s trávením, bolesti brucha, hnačky. V 8/2019 mu vyšla DAO funkcia 8,2 (kvantita 15,7), kalprotektín v norme.

Odvtedy jedol nízkohistamínové jedlá, zlepšenie bolo iba mierne. Robili mu testy na alergie - mlieko, vajcia, sója. Všetko negatívne, takisto na celiakiu. Teraz v januári mal zvýšený kalprotektín - hodnota 77. Lekár ďalšie vyšetrenia (kolonoskopia, gastroskopia) robiť nechce, odkázal nás na probiotiká.

Pred 2 týždňami som v lekárni kúpila test na intolerancie Food detective na 59 potravín a vyšli mu presne tie potraviny, na ktoré som mala podozrenie, že mu robia zle: vajce, pšenica, mlieko - veľmi reaktívne a viacero menej reaktívnych potravín: ovos, ryža, raž, lepok.

Nasadila som mu bezmliečnu a bezlepkovú diétu a bezvaječnú (resp. mu dávam prepeličie vajcia).

Dajú sa tieto intolerancie aj nejako vyšetriť u lekára, aby sme mali na to doklad, resp. nárok na recepty na bezlepkovú diétu?

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že v roku 2019 Vám kontrolovali DAO a kalprotektín. Laktózovú intoleranciu alebo iné intolerancie nekontrolovali?

Zníženie DAO funkcie má vždy svoju príčinu.

Alergie absolvoval na gastro alebo u alergológa? Boli to určite alergie a nie intolerancie? Aké protilátky mu sledovali?

Ak bola celiakia negatívna a ťažkosti pretrvávajú už dlhšie dá sa predpokladať, že za príčinou problémov celiakia nestojí. A to je jediná diagnóza pri ktorej má pacient nárok na preplatenie časti receptov na potraviny.

Intolerancie ktoré vyšli z food detective testu sú tiež dôsledok nejakého ochorenia. Je nutné však tieto potraviny zo stravy vylúčiť. Avšak po 14 dňoch diéty sa už nemusia protilátky pri testoch objaviť a výsledok tak bude falošný.

Ospravedlňujem sa ak je odpoveď nedostatočná, nemám však všetky informácie a rada by som Vám navrhla konzultáciu, aby sme problém spolu vyriešili.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/