Dcére po roku zmizla intolerancia. Je to už navždy?

Zodpovedané
2. okt 2019

Dobrý deň.

moja 13 ročná dcéra mala žalúdočné problémy a chodíme s ňou ku gastroenterológovi. Bola jej zistená intolerancia mliečnej bielkoviny, laktózy a sóje. Liečila sa aj na SIBO.

Po roku diéty intolerancie nezmizli.

Je možnosť, že sa tých intolerancií zbaví?

Dodržiavala naozaj prísnu diétu. Kúpené potraviny sme študovali, či neobsahujú mlieko a sóju. Alergológ nezistil žiadne alergie na potraviny.

Je naozaj nutné dodržiavať takú prísnu diétu?

Vďaka za odpoveď

Dobrý deň,

intolerancia laktózy je diagnóza, ktorá môže byť buď získaná alebo vrodená.

Získaná býva často popri ďaľšom funkčnom, alebo zápalovom ochorení tráviacej sústavy napr.celiakia.

Vrodená znamená množstvo enzýmu laktázy, ktoré máme vrodené a v určitom roku života sa minie.

V bezlaktózovej diéte po diagnostike je nutné pokračovať, pretože ju pokladám za pôvodcu všetkých ostatných intolerancií bielkovín, v tomto prípade mlieka a sóje. Myslím to tak, že nedostatkom enzýmu laktázy nebol správne štiepený mliečny cukor laktóza a mohlo dôjsť k poškodeniu čreva- k jeho priepustnosti. Následkom je priepustnosť kľúčových bielkovín v strave ako sú mlieko, sója, orechy, ryby a pod. Preto sa môže stať, že dodržiavaním diéty sa môže stav čreva zlepšiť a intolerancie na bielkoviny vymiznú (mliečna bielkovina a sója) avšak laktózová intolerancia ostáva.

Na druhej strane ak ste po dlhodobej diéte podstúpili testy a boli negatívne, to nemôžeme považovať za výhru, pretože ak nie je organizmus vystavený alergénom nepreukáže sa ani jeho citlivosť. Preto ak sa rozhodnete zaradiť mliečnu bielkovinu a sóju, všímajte si prejavy či sa stav zhoršuje alebo nie. Ak sa už rozhodnete diétu opustiť, odporúčam začať kyslomliečnymi výrobkami bez laktózy s čistým zložením a pri nich aj ostať. Pri sóji sú to ferementované výrobky (Miso, Tamari, Tempeh).

Alergológ nezistil alergie, pretože sa jedná o intolerancie, ktoré vyplývajú z poškodenia čreva a črevného biómu a tie su prenášané inými protilátkami ako alergie.

Okrem toho preliečené máte aj sibo, ktoré má vysokú pravdepodobnosť recidívy.

Všeobecne teda odporúčam, vyradiť problematické zložky zo stravy, zaradiť domácu stravu bez spracovaných potravín. Dôležité je aj užívanie probiotík, vitamínov skupiny B a vápnik.
Pre podrobnejšie informácie, som vám k dispozícií prostredníctvom konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/